Menu Zavřít

Měli by zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům nemocenskou?

28. 6. 2004
Autor: Euro.cz

ANO Karel Šplíchal (ČSSD) poslanec

Přestřelka ANO Karel Šplíchal (ČSSD) poslanec

Základní problém vidím v tom, že je vůbec nutné nemocenskou platit. N ásledně jde o to, kdo ji má platit. N ávrh ministra Škromacha vychází z představy, že by si podnikatelé nemocnost svých zaměstnanců hlídali, jelikož by měli motivaci a bylo by ještě více než dnes v jejich zájmu, aby jejich lidé zbytečně nemarodili. Také by podřízené nenechávali úmyslně na nemocenské, aby jim nemuseli vyplácet mzdu. Problém vidím pouze v tom, že by byl na podnikatele přenesen i veškerý kontrolní mechanizmus. Rubem návrhu je též skutečnost, že by firmy některé často nemocné zaměstnance propustily. Je to však o penězích, státní prostředky nejsou nafukovací a někdo nemocenskou platit musí.

NE Martin Kocourek (ODS) poslanec

Při realizaci návrhu, o kterém (nevím, nakolik vážně) hovoří vládní koalice, by podniky zbytečně suplovaly činnost zdravotních pojišťoven a lékařů, kteří vystavují neschopenky. Vytratila by se též solidarita - existuje přece velký rozdíl mezi firmou zabývající se kupříkladu programováním a hutním podnikem, kde objektivně musí být nemocnost vyšší. Podle mého názoru by koncepčně mělo dojít ke spojení zdravotního a nemocenského pojištění. Systém uznávání lidí za práceneschopné a zdravotní systém spolu totiž velmi úzce souvisí. Nemocenská by měla být výhradně záležitostí zdravotních pojišťoven, které by si tyto věci měly pohlídat, stejně jak to v některých případech činí již dnes.

bitcoin_skoleni

Lenka Tomešová agenturní činnost

Stát by v žádném případě neměl na bedra zaměstnavatelů přenášet záležitosti, které patří výhradně do jeho kompetence. Podnikatelé, kteří vytvářejí pracovní místa, mají dost svých starostí a nemají potřebné nástroje ke kontrole toho, zda jsou zaměstnanci skutečně nemocní. Státní orgány naopak disponují obrovskými odbornými aparáty a kontrola by pro ně neměla být ničím obtížným.

  • Našli jste v článku chybu?