Hnutí ANO tento měsíc změkčilo svůj morální kodex pro adepty na volené funkce. Členové hnutí budou muset nově na členství a funkce rezignovat v případě jejich obžaloby z úmyslného trestného činu nebo nedbalostního trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Původní kodex z roku 2014 jim v bodě deset ukládal rezignaci už v případě jakéhokoli trestního stíhání.
„Morální kodex byl v tomto bodě opravdu změněn,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Pasáž se podle něj změnila po podnětu z regionů na základě usnesení výboru hnutí. „Předkladatelé argumentovali tím, že trestní stíhání je často zastaveno bez podání obžaloby a je v něm teprve prověřováno podezření ze spáchání trestného činu, které se vůbec nemusí ukázat jako podložené,“ uvedl Vořechovský.
Místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová upřesnila, že návrh přišel z Ústeckého kraje, podle nějž bylo znění kodexu velmi přísné. „Znemožnilo nám to kandidaturu jednoho z důležitých lidí v tomto regionu. Lidé nám odstupují z kandidátek a poté se vždy ukáže, že ta obvinění proti nim byla lichá,“ dodala Jermanová.
Čtěte o aféře šéfa hnutí ANO Babiše:
Sobotka: Babiš by měl transakce vysvětlit kvůli své reputaci
Babiš: Sněmovna mě obviňuje bez důkazů. Chce mě i soudit
Sobotka: Babiš musí své obchody vyjasnit
Server připomenul, že trestní stíhání by mohlo hrozit oběma nejvyšším představitelům hnutí. Šéf ANO Andrej Babiš je obviňován svými kritiky z daňových podvodů v souvislosti s prodejem akcií svých firem Profrost, Afeed a Afeed CZ holdingu Agrofert. Policie vyšetřuje i dotace pro jeho farmu Čapí hnízdo.
Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek čelí podezření ze střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Faltýnek byl členem představenstva holdingu Agrofert a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Na možný střet zájmů upozornila v minulém týdnu Evropská komise.
O hnutí ANO dále čtěte: