Péče o pacienty ve zdravotnických zařízeních zahrnuje mnoho různých úkolů, jež by většinu lidí možná ani nenapadly. Jedním z nich je bezpochyby i snaha o zabránění šíření nemocničních infekcí, které se vyznačují častou rezistencí vůči širokému spektru antibiotik, a tedy náročnější léčbou. A právě touto disciplínou se zabývá česká technologie HAIDI od společnosti Datlowe, jejímž cílem je lékařům s identifikací rizik spojených s takovýmto druhem infekcí pomoci a usnadnit jim jejich práci při péči o nemocné.
Zmíněný nástroj je už nasazený ve spoustě českých a několika zahraničních nemocnicích, přičemž dosavadní zkušenosti odborníků ukazují, že HAIDI jim dokáže ušetřit až 80 procent času stráveného odhalováním rizika infekcí. Stojí za tím využití umělé inteligence, konkrétně především algoritmů strojového učení.
„Tři tisíce normostran textu – takový objem dat dnes vygeneruje středně velká česká nemocnice každý den. Tato data jsou velice cenná, neboť obsahují obrovské množství informací a souvislostí, které mají potenciál násobně zkvalitnit zdravotní péči. Zpracovávat a vyhodnocovat data manuálně je však pro zdravotnický personál velice neefektivní a náročné. Naše technologie jej této rutiny zbavují a pomáhají přinášet užitečné výstupy,“ vysvětlil redakci Euro.cz jako první spoluzakladatel a CEO společnosti Datlowe Jakub Kozák.
Nástroj odhalí násobně více rizik
Právě zmíněná úspora času lékařů vede k tomu, že se HAIDI neustále rozšiřuje do dalších míst. Nově se k nim přitom přidala také pražská Fakultní nemocnice v Motole, která je vůbec největším zdravotnickým zařízením v České republice. Kromě ní nedávno HAIDI nasadili rovněž do špitálu v Českých Budějovicích, Prachaticích a Písku, jež mají dohromady asi čtyři tisíce lůžek akutní i následné péče. Díky tomu už technologie pomáhá lékařům a dalším specialistům u více než třetiny celkové lůžkové kapacity českých nemocnic.
„Technologie HAIDI je pro nás skutečně cenným nástrojem. Pomáhá nám odhalit násobně větší množství zdravotních rizik a souvislostí, jichž bychom manuální analýzou dosáhli jen velice obtížně. Díky automatizaci můžeme lépe nastavovat preventivní opatření a ušetřit hodiny času, které náš personál může věnovat péči o pacienty,“ popsala Jarmila Rážová, vedoucí lékařka Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie Fakultní nemocnice v Motole.
„Skutečnost, že náš produkt využívá natolik zásadní zdravotnické centrum jako právě FN Motol, je pro naši společnost velký milník,“ přidal se Kozák. Vzápětí pak doplnil: „O hladké nasazení naší technologie se postaralo tamní Oddělení informačních systémů, přičemž osobně věřím, že výsledky HAIDI ve FN Motol přispějí k jeho dalšímu rozšiřování nejen v Česku, ale také v zahraničí. Velice mne těší rovněž pozitivní zpětná vazba, které se HAIDI dostalo od specialistů z nemocnice Písek.“
Nejen kapitál, ale i znalosti
Kromě rychlé expanze napříč Českou republikou může Datlowe oslavovat také z jiných důvodů. Nedávno totiž firmu podpořila blíže nespecifikovanou částkou investiční společnost 22 Hor Invest manželů Horváthových, kteří stáli za úspěšnou biotechnologickou společností GeneProof. Cílem spolupráce navíc není jen poskytnutí financí k dalšímu rozvoji Datlowe, ale i odborných znalostí a zkušeností z vysoce regulované oblasti vývoje zdravotnických prostředků a jejich certifikace.
„Když jsem v roce 1995 začínal jako jeden z prvních v naší republice s diagnostikou závažných infekčních onemocnění metodou PCR, věřil jsem, že tato technologie výrazně změní oblast diagnostiky a bude mít zásadní dopad na efektivnější léčbu pacientů. V současné době je pro mě takovým game changerem možnost využití a zpracování obrovského množství nestrukturovaných zdravotnických dat v nemocnicích za pomoci umělé inteligence,“ přiblížil Radek Horváth.
Investované prostředky chce Datlowe využít zejména pro technologický rozvoj a škálování svých produktů a také k expanzi na další zahraniční trhy. „Podpora, které se nám od manželů Horváthových dostalo, je pro rozvoj naší společnosti a technologií zásadní. Našemu týmu přináší nejen kapitál a bohaté manažerské zkušenosti z oblasti vývoje zdravotnických prostředků, ale i odborné zkušenosti z klinického prostředí a chuť zapojit se do produktového rozvoje. Věřím, že pro náš tým budou velkou posilou,“ uzavřel Kozák.