S Angelou Merkelovou se nedá pracovat, pronesl údajně ministr vnitra Horst Seehofer. Spory mezi ním a kancléřkou o podobě migrační politiky dosáhly té míry, že pád vlády se zdá nevyhnutelný. Pokud Merkelová v rozporu s očekáváními nepřiveze z evropského summitu tento čtvrtek dohodu o společné azylové politice, tolikrát předpovídaný konec kancléřky podle mnohých konečně nastane.
To sice není nereálný scénář, zakládá se však na černobílém vidění německé politiky a vnímání Merkelové jako vítačky a Seehofera jako odpůrce migrace, jehož dlouhodobá kritika bude neúspěchem summitu potvrzena. Skutečnost je samozřejmě složitější.
Dnešní kancléřka už dávno není tou z podzimu 2015, která do země pustila stovky tisíc uprchlíků. Od té doby rozjela osvědčenou strategii spočívající v převzetí témat politických oponentů, kterou mistrně ovládá podobně jako Andrej Babiš. Sociální demokraté v obou zemích by mohli vyprávět. Azylové právo se pod Merkelovou značně zpřísnilo, počet příchozích uprchlíků citelně poklesl a nemálo z nich bylo vráceno do země původu.
Migrace jako osudové téma: Merkelová vyzývá země EU k dohodě
To přirozeně ubralo argumenty Seehoferovi, který se léta profiluje jako hlavní odpůrce migrace v rámci dvojpartajní koalice CDU/CSU. Zvlášť když i on jako ministr vnitra je pod palbou kritiky kvůli skandálu kolem udělování azylu lidem, kteří na něj neměli právo.Zarputile se tak drží dílčího tématu vracení uprchlíků, kteří už byli registrováni v jiné evropské zemi. S tím přitom souhlasí i Merkelová, rozpor panuje jen ve formě.
Seehofer může navíc hodně ztratit.Rozpad CDU/CSU by byl prakticky nevyhnutelný.Merkelová by se však mohla domluvit na pokračování koalice bez Seehoferovy bavorské CSU se Zelenými. A voliči by vytrestali CSU jakožto viníka pádu vlády v podzimních bavorských volbách, o které Seehoferovi především jde. Že se nakonec „Crazy Horst“ uklidní, je tedy více než pravděpodobné.
Čtěte další komentáře Jana Brože: