Proč íránský prezident obhájil svůj mandát
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nechvalně proslul drsnými výroky na adresu USA, popíráním holokaustu či výzvou, aby byl Izrael vymazán z mapy světa. Také se o něm ví, že zastává konzervativní postoje, je hluboce nábožensky založený, v ekonomice není zrovna kovaný a relativně bohatý Írán přivedl za několik let tak trochu na buben. Nehodlá v zemi zastavit jaderný program, který představuje hrozbu. Tak ho zhruba vnímá západní svět.
Pro obyvatele Íránu, zejména ty chudší a z venkovských oblastí, však může být i víc než jen „obyčejným“ prezidentem. Hned po jeho prvním zvolení hlavou státu v roce 2005 začaly o Ahmadínežádovi kolovat všelijaké historky a mnoho z nich v souvislosti s jeho zanícením pro Mahdího, posledního z dvanácti imámů, jenž je šíitskými muslimy očekáván jako mesiáš a obnovitel pravé víry.
Íránské opoziční síly vytáhly před letošními volbami příběh z roku 2005, který dokonce napovídá, že Ahmadínežád by za mesiáše (Mahdího) mohl považovat sám sebe. V klipu, jenž opět koluje po Íránu e-mailem i na CD (šířil se již na podzim 2005), se prezident svěřuje ajatolláhovi Abdalláhovi Džávadímu Amolímu, že se mu při projevu k Valnému shromáždění OSN 17. září 2005 staly nevídané věci. „Člen íránské delegace mi řekl: ,Viděl jsem světlo, které vás obklopilo.‘ Také jsem to cítil,“ popisuje Ahmadínežád. „Atmosféra se změnila, všichni lídři v publiku ani nemrkli 27, 28 minut. Nezveličuji, když říkám, že ani nemrkli. Každý v úžasu otevřel oči a nastražil uši, aby vnímal poselství z islámské republiky.“ Ajatolláhův úřad potvrdil, že klip je autentický; prezident se nevyjádřil.
Důvody, proč Ahmadínežád vyhrál i druhé volby (i když opozice zatím protestuje), hledejme právě v jeho na první pohled nadpřirozených schopnostech. Zařídí-li drobným řemeslníkům několik desítek dolarů na vlastní dílničku, určitě mu to přinese kladné body. Ale jestliže se pomodlí, aby konečně zapršelo, a ono se to povede…
O prezidentově návštěvě Isfahánu napsal v dubnu konzervativní teheránský list Kejhán: „Dr. Mahmúd Ahmadínežád na konci projevu k nadšeným lidem Isfahánu na náměstí imáma Chomejního pozvedl ruce k motlitbě a poprosil všemohoucího, aby přinesl déšť.“ Dle reportéra listu ihned poté – díky motlitbě a milosrdenství nejvyššího – začalo v celém Isfahánu vydatně pršet (ačkoli tam mnoho měsíců nespadla ani kapka), a sice tolik, že druhý den došlo na několika místech ve městě k záplavám.
Zázraky jsou nejlepší propagandou, i když předpověď počasí tvrdila totéž. Nelze se pak divit, že Ahmadínežád získal v prezidentských volbách dostatek hlasů, aby zvítězil. Mesiášové přece neprohrávají.