Kalifornské město Los Angeles v poslední době postihují nebývale velké stávky. Stále větší počet odborových organizací se totiž snaží zajistit lepší podmínky pro své zaměstnance. Kvůli tomu se už zastavila téměř veškerá produkce filmů, omezil se hotelový byznys, došlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců a zpomalil se i provoz hlavního mezinárodního letiště LAX.
V úterý se pak ke dlouhé řadě stávkujících připojilo i zhruba 11 tisíc městských zaměstnanců. Jedná se o jejich vůbec první stávku za více než 40 let a její účinky jsou patrné po celé metropoli. Svoji práci totiž opustili například plavčíci, správci veřejných škol, řidiči, mechanici kyvadlové dopravy na letištích, jeřábníci nebo kapitáni lodí.
Příčinou nových protestů byl podle losangelských odborů závažný nedostatek lidí, jenž výrazně komplikuje práci stávajícím zaměstnancům, obzvláště pak v kombinaci s aktuální vlnou veder. „Ve městě jsou stovky volných pracovních míst, což způsobuje, že naši členové musejí pracovat na hranici svých možností,“ řekl CNN David Green, prezident odborové organizace SEIU Local 721, která v jižní Kalifornii zastupuje více než 95 tisíc lidí.
Členové těchto odborů si aktuální stávku odhlasovali poté, co došlo k údajnému „opakovanému porušování pracovního práva“ ze strany vedení města Los Angeles. „Mnoho akcí našich členů obvykle projde bez jakéhokoliv povšimnutí. Úterní stávka ale měla zajistit, že si naší situace všichni všimnou,“ doplnil Green.
Stávky hrozí napříč celou zemí
Nebezpečí stávek aktuálně hrozí v mnoha městech po celých Spojených státech. Epicentrem tohoto dění je ale právě Los Angeles, kde nejprve odstartovaly stávky zmíněných hollywoodských herců a scénáristů, jež téměř zastavily zábavní průmysl. K nim se následně přidal i odborový svaz zastupující 15 tisíc hotelových zaměstnanců včetně kuchařů, uklízeček a recepčních. Ten už od začátku července ve městě uspořádal hned několik stávek.
V severní Kalifornii pak nedávno oznámilo více než 4500 zaměstnanců města San Jose, že od 15. srpna zahájí třídenní stávku požadující takový plat, který bude držet krok s narůstajícími životními náklady. Situace je ale komplikovaná i mimo území Kalifornie, stávkou hrozí třeba tisíce členů odborového svazu United Auto Workers. Zatím se totiž nepodařilo uzavřít novou pracovní dohodu se třemi největšími automobilkami v michiganském městě Detroit, tedy s Fordem, Stellantisem a General Motors.
Masivnímu problému se minulý měsíc o vlásek vyhnula americká kurýrní společnost UPS. Ani tato firma se dlouhou dobu nemohla s odborovou organizací Teamsters domluvit na podobě nové pracovní dohody. Pokud by se přitom nedospělo ke kompromisu, v plánu bylo uspořádání stávky více než 300 tisíc zaměstnanců, kvůli níž by mohla americká ekonomika přijít o miliardy dolarů.
Se starostkou odbory problém nemají
Zda se současné protesty, jež ochromily druhé nejlidnatější město USA, podaří vyřešit, ukáží následující dny. Vedení losangelských odborových organizací v to doufá, stejně jako samotná starostka Karen Bassová. Ta potřebám zaměstnanců podle svých slov rozumí.
„Městští pracovníci jsou životně důležití pro místní ekonomiku a pro fungování služeb, jež každý den využívají miliony našich občanů. Zaměstnanci si tedy zaslouží férové smlouvy, o nichž aktuálně vyjednáváme s organizací SEIU 721,“ nechala se slyšet.
Také Green souhlasí s tím, že si se starostkou v tomto ohledu rozumí: „Problémem jsou hlavně někteří výše postavení úředníci, kteří s námi vůbec nechtějí vyjednávat,“ vysvětlil odborový předák.