Menu Zavřít

Michal Stupavský: Výprodeje na finančních trzích reflektují slabší ekonomický výhled

5. 8. 2011
Autor: profit

Akciové indexy padají již od minulé středy 27. července. Index globálních akciových trhů MSCI World přitom až do dnešního poledne odepisoval kolem 10 %. Co se najedou změnilo, že finanční trhy zachvátila největší vlna výprodejů od konce roku 2008?

Foto: Profimedia.cz

Podle mého názoru bylo hlavní rozbuškou číslo o růstu americké ekonomiky minulý pátek. Růst amerického HDP byl ve druhém čtvrtletí oproti odhadu analytiků slabší, přičemž zásadní negativní informací byla výrazná negativní revize o růstu HDP za poslední kvartál loňského a první kvartál letošního roku. Například růst v letošním prvním čtvrtletí byl revidován z 1,9 na pouhých 0,4 %. Růst americké ekonomiky tak byl za posledních devět měsíců mnohem slabší, než se dosud předpokládalo. Pozitivní reakce na dosažení dohody o dluhovém stropu USA byla velice krátká. Investoři si sice oddechli, že bylo krátkodobé riziko bankrotu největší ekonomiky světa zažehnáno, nicméně dosažená dohoda je evidentně polovičaté řešení a dlouhodobě problematický stav amerického rozpočtu a zadluženosti příliš neřeší.

Na finanční trhy se také negativně projevily známky zpomalování jádrových ekonomik eurozóny a to především Německa. Ještě před měsícem se mluvilo o tom, že německý ekonomický motor táhne celou Evropu včetně problémových států na periferii, které ekonomicky stagnují nebo jsou již jako v případě Řecka v recesi. Německo na tom bude i nadále poměrně dobře, bylo nicméně evidentní, že velmi vysoké tempo ekonomického růstu z minulých kvartálů není dlouhodobě udržitelné. Výrazným negativním stimulem pro finanční trhy bylo prohlubování dluhové krize eurozóny, když se v posledních dnech zdá, že se investoři začínají odvracet také od Španělska a především Itálie, která je třetí největší ekonomikou eurozóny. Výnosy 10letých italských dluhopisů před dvěma týdny činily 5,41 %, dnes dosahují 6,11 %. Případný další růst požadovaných úroků z italského státního dluhu jej může učinit neudržitelným. Laciná prohlášení italských politiků, že je ekonomika Itálie silná a její bankovní sektor robustní, rozhodně ničemu nepomáhá. Místo toho by měli přijít s jasným a koherentním plánem, jak s růstem státního dluhu skoncovat.

bitcoin_skoleni

Celkově tak můžeme říci, že se ekonomická situace a nálada na obou stranách Atlantiku za poslední týden výrazně zhoršila. Zpomalení hospodářského růstu bude o něco větší, než se doposud předpokládalo. Dobré korporátní výsledky a vcelku atraktivní ocenění akciových trhů tak šlo v posledních dnech na druhou kolej, na první místo se totiž dostal negativní tržní sentiment a růst rizikové averze. Dlužno dodat, že nižší očekávané tempo růstu světové ekonomiky se projeví v nižších odhadech korporátních zisků, což korekci cen akcií ospravedlňuje. Na druhou stranu jsou valuace neboli ocenění globálních akciových trhů z historického hlediska poměrně atraktivní, což může pro investory se střednědobých až dlouhodobým horizontem představovat zajímavou investiční příležitost.

Autor pracuje jako portfolio manager společnosti Conseq Investment Management.

  • Našli jste v článku chybu?