ČEZ
PRAHA (bor) - Z odkaliště Vysočany na Chomutovsku, které využívala společnost ČEZ pro skladování popela, by mohl vzniknout jeden z největších tuzemských rekreačních golfových komplexů. Alespoň tak si představuje využití téměř 150hektarových pozemků ve svých rozvojových plánech obec Hrušovany, v jejímž katastru se bývalé odkaliště nachází. „Věřím, že by projekt mohl být úspěšný. V severozápadních Čechách chybí rekreační areál, který by nabídl kompletní služby. Možnosti sportování a aktivního odpočinku jsou nyní v celém kraji roztříštěné. Navíc tři kilometry vzdušnou čarou od plánovaného areálu je průmyslová zóna Triangl, která by mohla přilákat zákazníky a zároveň investory pro zařízení,“ uvedl starosta Hrušovan Petr Šmíd. Dodal, že golfové hřiště by mělo fungovat jako základní prvek, který na sebe nabalí další aktivity. Starostu prý už kontaktoval první zájemce, který by tam chtěl zřídit rehabilitační středisko. Šmíd předpokládá, že by obec pro nutné investice do rekreačního areálu mohla získat dotace z evropských i tuzemských zdrojů, rekreační středisko by v kraji s vysokou nezaměstnaností vytvořilo pracovní místa.
Obec si již nechala na záměr rekreačního a oddechového areálu zpracovat projekt a požádala vlastníka ploch, společnost ČEZ, o změnu formy rekultivace pozemků z lesnické na louku. Pro faktické uskutečnění plánů je změna nutným předpokladem. Energetická skupina totiž původně počítala s tím, že v místech odkaliště vysadí les. „ČEZ momentálně prověřuje žádost obce zejména po stránce ekonomické a legislativní. Při hodnocení bere samozřejmě v úvahu i další aspekty a vnímá tento požadavek jako možnou podporu rozvoje regionu,“ uvedl mluvčí skupiny Ladislav Kříž. ČEZ už podobně postupoval v devadesátých letech, když rekultivoval pozemky u Klášterce nad Ohří, kde vznikla průmyslová zóna Vernéřov. Společnost investovala do infrastruktury této zóny sedmdesát milionů korun jako dar pro Klášterec. Kříž dodal, že ČEZ rozhodně neuvažuje o tom, že by výstavbu golfového areálu hradil ze svých prostředků.
Vysočanské odkaliště bylo uvedeno do provozu v roce 1982, zrušeno bylo v roce 2000. ČEZ nyní využívá pro ukládání popela odkaliště v Tušimicích.