Menu Zavřít

Miliardový obchod dokonán. Skatlop převzal ostravskou společnost Vítkovice Heavy Machinery

2. 3. 2021
Autor: vitkovice.cz
  • Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) s bezmála 200letou tradicí se během loňského roku dostala do insolvence

  • Svým 175 věřitelům  dluží 1,75 miliardy korun

  • Prodejní cena pokrývá 69 procent všech závazků


Firma Skatlop olomouckého podnikatele Karla Hubáčka získala krachující společnost již koncem letošního ledna, a to prostřednictvím veřejné dražby poté, co nabídla nejvyšší cenu. K jejímu převzetí nicméně došlo teprve s prvním březnovým dnem.

Akvizice tradičního českého producenta oceli a ocelových výrobků Hubáčkovu společnost Skatlop na více než 1,2 miliardy korun. „Minulý týden to bylo doplaceno, v pátek uzavřena smluvní dokumentace a v pondělí proběhlo fyzické převzetí podniku a představení zaměstnancům,“ potvrdil ČTK přidělený insolvenční správce Lukáš Zrůst.

Vedle společnosti jako takové převzal nový majitel rovněž průmyslový areál VHM, rozkládající se na ploše větší než 50 hektarů, strojní vybavení, technologické know-how i zaměstnance. Těch ostravský podnik eviduje na tři stovky.

Pandemie Tatru příliš nezbrzdila. Kopřivnická automobilka hlásí půlmiliardový zisk, nejvyšší za poslední roky
Přečtěte si také:

Pandemie Tatru příliš nezbrzdila. Kopřivnická automobilka hlásí půlmiliardový zisk, nejvyšší za poslední roky

 

S výraznými finančními problémy se VHM potýkala již několik let. Dříve byla součástí strojírenského holdingu tamního podnikatele Jana Světlíka. Následně přešla v rámci reorganizace do vlastnictví Czechoslovak Group zbrojařské rodiny Strnadových. Ta sice do podniku vložila dodatečné finanční prostředky, ani tak se jí ale nepodařilo z tíživé finanční situace vymanit. Během loňského roku pak firma, jejíž tradice sahá až do dvacátých let devatenáctého století, přestala být schopna splácet své závazky. Skončila v insolvenci a následně i v konkurzu.

bitcoin_skoleni

Pohledávky všech 175 věřitelů dosáhly celkové výše 1,75 miliardy korun. Nedávný prodej novému majiteli je ale pokrývá z 69 procent, což je podle Zrůsta v rámci tuzemských poměrů „nebývalý úspěch“.

  • Našli jste v článku chybu?