ČEZ
Elektrárenská firma ČEZ se hodlá v budoucnu věnovat projektům výstavby menších energetických zdrojů. Tato zařízení musejí umět spalovat zemní či skládkový plyn, případně bioplyn. Společnost proto na konci loňského roku vypsala výběrové řízení, ve kterém shání dodavatele malých kogeneračních jednotek, tedy zařízení vyrábějících elektřinu a teplo zároveň. Celková hodnota dodávek se má pohybovat kolem 4,5 miliardy korun. V ceně je zahrnut i servis zařízení.
„V tendru jsou vybíráni dodavatelé malých kogeneračních jednotek – výkonových řad od sto kilowatthodin elektřiny do dvou megawattů,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firmy, které chtějí miliardovou zakázku vyhrát, ale musejí splňovat několik kritérií. Kromě jiného musejí prokázat, že jejich obrat v posledních třech účetních obdobích dosáhl ročně minimálně miliardy korun. Stejně tak musejí doložit bankovní záruky ve výši milionu korun. Naopak nesmějí být v insolvenčním řízení či konkurzu. „Výběrové řízení na dodavatele malých kogeneračních jednotek zatím nebylo uzavřeno,“ sdělil Kříž.
Provozovat malé kogenerační jednotky by pro ČEZ měla společnost ČEZ Energo. Tu před časem založil elektrárenský gigant s třebíčskou firmou Tedom jako společný podnik na budování a provozování malých lokálních výroben elektřiny a tepla. V ČEZ Energo elektrárenská společnost drží podíl 50,1 procenta akcií. Nová firma chce do roku 2020 získat desetiprocentní podíl trhu v oblasti provozování malé kogenerace.