(EURO 26/2010)
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v období před sklizní téměř každoročně ve větší či menší míře registruje žádosti o půjčky obilí. Při jejich posuzování zejména prověřuje, zda stav zásob obilí ve státních hmotných rezervách (SHR) umožňuje tyto půjčky poskytnout, aniž by poklesl pod úroveň stanovenou vládou. Pokud výše zásob obilí ve SHR umožňuje půjčky poskytnout, SSHR stanovuje jejich podmínky. V roce 2010 byly následující. Za prvé žadatel před čerpáním půjčky musí na účet SSHR složit jistotu ve výši sjednané hodnoty půjčeného materiálu. Za druhé za poskytnutí půjčky žadatel uhradí SSHR úrok (půjčovné) ve výši 0,9 procenta z částky stanovené jako jistota za každý měsíc půjčky. Úrok je příjmem státního rozpočtu. Za třetí žadatel hradí veškeré náklady spojené s půjčkou – vyskladňovací a naskladňovací poplatky a přepravu materiálu z SSHR určeného skladu a následně zpět do jí stanoveného skladu.
Pokud žadatel uvedené podmínky akceptuje, SSHR jeho žádosti o půjčku vyhoví a uzavře s ním smlouvu. SSHR přitom nemůže diskriminovat jednotlivé žadatele a ani jí nepřísluší při vyřizování žádosti o půjčku zkoumat vlastnické struktury žadatele či personální obsazení statutárních orgánů z hlediska jejich národnosti, rodného jazyka, popřípadě místa bydliště.
Za dobu zapůjčení materiálu SSHR nehradí náklady na ochraňování. To v případě půjčky ve výši zhruba deset tisíc tun znamená úsporu rozpočtových prostředků asi pěti set tisíc korun za měsíc. Tato úspora je s ohledem na letošní rozpočet kapitoly SSHR nezanedbatelná. V případě poskytnutí půjčky firmám Prakov a Koart nebylo SSHR známo, že hodlají nabídnout půjčený ječmen Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) v rámci intervenčních nákupů. Důrazně se proto ohrazujeme proti propojování předsedy SSHR se statutárními orgány těchto firem z hlediska jejich společného rodného jazyka, jak uvádí Táňa Králová v článku Milionové kšefty s půjčeným obilím (EURO 26/2010).
Dle zákona č. 97/1993 Sb. o působnosti Správy státních hmotných rezerv v platném znění SSHR ve spolupráci s SZIF koordinuje objemy a termíny doplňování zásob zemědělských výrobků a potravin do hmotných rezerv a jejich uvolňování pro tuzemský trh i pro případný vývoz. Adekvátní ustanovení je i v zákoně o SZIF. Jsme přesvědčeni, že v případě půjček nejde o uvolnění. Navzdory tomu již bylo v rámci SSHR přijato opatření, že o půjčkách obilí bude informovat SZIF. Ve smlouvě o půjčce bude nové ustanovení o nemožnosti prodeje SZIF.
Irena Široká, koordinátor vztahů s veřejností, Správa státních hmotných rezerv, isiroka@sshr.cz