Menu Zavřít

Minimalizovat nebezpečí terorismu je oprávněné

8. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Jak reagovat na opatření USA?

USA zavedly nové opatření při vstupu do země – snímání otisků prstů a fotografování. Jak by na toto opatření měla reagovat česká strana?

  • zavedením recipročního opatřeni 37,3 %
  • nijak 59,1 %
  • nevím, nemám názor 3,6 %

To nám ten nový rok pěkně začal. Spojené státy se rozhodly, že při vstupu do země musí každý postoupit sejmutí otisků a fotografování. Proto otázka Manažerského barometru zněla, zda by Česko mělo na tuto situaci nějak reagovat. Více než 59 procent dotázaných se domnívá, že by nebylo dobré použít podobných opatření a že bude rozumnější zachovat si odstup a nedělat nic.
První z respondentů uvádí: „Zavádět reciproční opatření by bylo dětinské a hlavně nepotřebné. Každý si přece sám může rozhodnout, zda se vydá do země, kde mu na letišti vezmou otisky prstů, kde mu bude sledována e-mailová korespondence, kde mu může být bez jeho vědomí prohledán byt, kde může být kdykoliv zadržen bez sdělení obvinění a možnosti se hájit. Nechci tímto polemizovat o tom, nakolik jsou to potřebná opatření, nicméně taková je současná Amerika.“
Každý se může rozhodnout sám a svobodně, zda se za těchto podmínek vydá za moře. Vždyť jsme tady zvyklí na mnohem horší zacházení: „Já osobně na snímání otisků prstů nic ponižujícího nevidím. Dříve či později bude stejně identifikace lidí probíhat automaticky - nejspíš pomocí on-line analýzy DNA. Stejně tak mne nijak neiritují namátkové důkladné osobní prohlídky na amerických letištích. Personál, který je provádí, se totiž snaží, aby důstojnost cestujícího zůstala zachována, a alespoň důsledně říká „please“ a „thank you, sir“. To mi spíš připadá na pováženou, když nějaký stát nechá čekat desetitisíce (nebo snad statisíce?) svých občanů ve frontách před dopravními inspektoráty na jakousi debilní identifikační nálepku, jejíž platnost pak ministr vlády beze slova omluvy zruší. Nemluvě o tom, že sami jsme si v minulosti vybudovali a dlouhá léta trpěli politický systém, ve kterém by sejmutí otisků prstů bylo prkotinou proti devizovým příslibům, výjezdním doložkám a ponižujícím procedurám, které s tím vším souvisely.“
Byli by čeští politici tak v klidu, kdyby byly teroristické útoky namířeny vůči nám? Tak se ptá tento ředitel: „Poslouchal jsem v médiích naše představitele, jak ňafají na téma zavedení recipročních opatření, a bylo mi z nich trochu špatně (ale mně je z politické elity této země trochu špatně vlastně pořád, takže se nedá říci, že by mne zrovna tohle uvrhlo do nějak mimořádné emocionální nerovnováhy). Nevidím nic špatného na tom, když se některá země oprávněně snaží minimalizovat nebezpečí teroristického útoku proti svým občanům na svém území. Až teroristé unesou vlak metra a zaútočí s ním na chrám sv. Víta, tak budu první, kdo bude podporovat snímání otisků prstů všem turistům přijíždějícím do České republiky.“
Nejedná se ovšem jen o světový terorismus. Jiný účastník pravidelné ankety upozorňuje, že nebezpečným jevem je také neustále se zvyšující počet nelegálních pracovníků, pohybujících se na americkém území: „Problém vidím v tom, že zavedení recipročního opatření, k němuž přistoupila třeba Brazílie, je sice hezkým gestem, ale nic neřeší. Spíše bych se snažil politickou a diplomatickou cestou dostat mezi skupinu zemí, od jejichž občanů se tyto ponižující úkony při vstupu do země nepožadují. To hlavní, co nám v tom patrně brání (protože k teroristickým zemím snad proboha počítáni nejsme), jsou počty našich v USA ilegálně pracujících občanů, proti nimž jsou nově přijatá opatření také namířena. Poslední informace o nelegálních pracovnících v řetězci Wall-Mart to jen potvrzují. Tady by asi byla namístě spíše součinnost s americkými úřady, aby se tyto praktiky omezily na minimum. Domnívám se, že alespoň v případě služebních cest do USA by se snad dalo vyjednat zrušení víz a poplatků, případně zavést recipročně, avšak bez vyžadování víz, platbu za vstup do České republiky, odpovídající svou výší poplatku za americké vízum. Držitel amerického pasu by automaticky při přechodu hranic ČR zaplatil bez dalšího papírování určitý poplatek.“
Poslední reakce je potom pro řešení oko za oko, zub za zub: „Rozhodně a ihned, stejně jako to udělala Brazílie. To musí být jediné možné gesto malého, ale suverénního státu. Navíc si myslím, že je to i dobrá doba na zavedení vízové povinnosti pro občany USA, protože nevidím jediný důvod, proč by nějaká země měla požívat výhod, které sama recipročně neposkytuje. S tím bych zároveň spláchl i Kanadu (pokud stále ještě existuje i u ní nerovnováha).“

bitcoin_skoleni

Odpovídalo 83 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?