Zdravotnictví Přes tři tisíce korun měla zaplatit Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) v roce 2011 za jednoho nově získaného pojištěnce. Během posledních pěti let vydala za náborové služby hodně přes sto milionů korun, jak vyplývá z kontrolního protokolu ministerstva zdravotnictví uveřejněného na webových stránkách pojišťovny. Tyto peníze přitom jdou z vybraného pojistného. Jeden z obchodních zástupců, jehož identita zůstává skryta, měl přitom za nábor nových klientů inkasovat více než sto milionů korun, a to bez výběrového řízení, jak uvádí ministerstvo zdravotnictví na základě kontroly v pojišťovně. Do ní se pustilo poté, co se začaly množit stížnosti na nekorektní chování VoZP při získávání nových pojištěnců.
Dikce smlouvy se oproti běžným obchodním zvyklostem jeví přinejmenším zvláštně. Pokud náborář získal do dvou tisíc nových klientů, měl za jednoho inkasovat 900 korun. Při počtu do pěti tisíc však částka stoupla na 1200 korun a nad tuto hranici na 1500 korun. Navrch měl při překročení poslední meze dostat bonus 1,2 milionu. Smlouvy podle závěrů kontrolního protokolu vykazují i nesoulad se zákonem o účetnictví: plnilo se například na jiný účet než na ten, který byl ve smlouvě uveden, obchodní zástupce neměl v době jejího uzavření živnostenské oprávnění. Úsměvně zní, že původně jako své trvalé bydliště zástupce uváděl adresu Úřadu městské části Prahy 2 (tedy adresu ohlašovny), jak se praví v protokolu.
Poté, co ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že kvůli pochybnostem při náboru pojištěnců podalo trestní oznámení, vytáhla Vojenská zdravotní pojišťovna do tvrdého útoku. „Kontrola měla být zaměřena na hospodaření s veřejnými prostředky, nikoli na oblast dodavatelsko-odběratelských vztahů, neboť se nejedná o vynakládání veřejných zdrojů, ale výlučně o výdaje z provozních fondů pojišťovny,“ tvrdí ředitel VoZP Karel Štein ve své reakci. Pojišťovna rovněž kontrovala trestním oznámením pro pomluvu a poškození dobrého jména VoZP.
Resort tento argument odmítá. „Nelze prostředky provozního fondu pojišťovny považovat za neveřejné. Vznikly totiž z výběru pojistného, případně z odvodů za státní pojištěnce. Takže všechny prostředky, které VoZP spravuje, jsou veřejnými a podléhají kontrole ministerstva zdravotnictví,“ tvrdí náměstek ministra Petr Nosek.
Stejného stanoviska se drží i resort financí. „Prostředky provozního fondu zdravotní pojišťovny jsou součástí disponibilních prostředků systému veřejného zdravotního pojištění, jejichž užití může být předmětem veřejnosprávní kontroly. Není mi známo, o jakou metodiku opírá vedení VoZP své tvrzení, že provozní fond pojišťovny nejsou veřejné prostředky,“ uvedl náměstek ministra financí Jan Gregor.
Resort zdravotnictví se neomezil jen na trestní oznámení, ale podal i podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a finančnímu úřadu. Ředitel Štein naopak náměstka Noska obvinil z „pokusu o specifickou a účelovou privatizaci svého druhu“, když informace publikoval v období, kdy vrcholí snahy pojišťoven o získávání nové klientely.