Ani opakované urgence nepřiměly Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podělit se o informace týkající se privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a 12 miliard korun zadržených ve Švýcarsku. V pondělí to uvedlo ministerstvo financí s tím, že VSZ znalo podrobnosti od loňského jara.
Foto: Profimedia.cz
“Ministerstvo financí považuje za nutné důrazně se ohradit proti mediální kritice, která je proti němu v poslední době vedena kvůli nepřipojení se k trestnímu řízení vedenému ve Švýcarsku,“ uvedl mluvčí rezortu Ondřej Jakob ke kauze legalizace výnosů z trestné činnosti.
Úřad Miroslava Kalouska (TOP 09) se odkazuje na písemnou komunikaci mezi justičními orgány Švýcarska, Česka i ministerstvem financí. Podle ní českou stranu oslovila švýcarská prokuratura už v roce 2006.
“Žádost švýcarského federálního prokurátora ohledně připojení se ČR jako poškozeného subjektu s nárokem na škodu obdrželo VSZ již v květnu roku 2010, ministerstvo spravedlnosti v červnu 2010,“ přiblížil Jakob. VSZ tehdy vedl Vlastimil Rampula, kterého nechal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman později odvolat kvůli zasahování do korupčních kauz napojených na politiku.
Ministerstvo financí získalo první vhled do problému až na přelomu letošního března a dubna, dušoval se mluvčí rezortu. “Od té doby se mu přes opakované pokusy nepodařilo získat od VSZ podklady, případně informace, z nichž by bylo možné dovodit, že České republice vznikla škoda, případně v jaké výši,“ připojil Jakob. Základní data se mělo ministerstvo dozvědět až z dopisu švýcarské federální státní zástupkyně doručeného 14. října 2011. Teprve tehdy se měl rezort dočíst, koho by se možná trestná činnost mohla týkat a kdo by mohl být z jakých činů obviněný. V té době VSZ disponovalo už přitom dávno podrobnými informacemi.
“Aby mohlo ministerstvo hájit majetkové zájmy ČR v zahraničí, v tomto případě připojením se jako poškozený k trestnímu řízení ve Švýcarsku, musí mít k dispozici informace, případně žádost kompetentního orgánu spolu s podklady, na základě kterých by mohlo ministerstvo konstatovat, že škoda ČR vznikla,“ shrnul českou pozici mluvčí ministerstva financí.
Mediální kritika přiměla Kalouska, aby se obrátil dopisem na předsedu vlády Petra Nečase (ODS) a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Poslal jim i přílohy, které mají jeho tvrzení podložit. “Jsme připraveni intenzivně spolupracovat se státním zastupitelstvím jak v ČR, tak ve Švýcarsku, zároveň však zásadně odmítáme nést odpovědnost za případnou liknavost obou institucí,“ uzavřel Jakob.
Podle Zemana předalo státní zastupitelství letos v dubnu vládě žádost švýcarské prokuratury, aby se Česko přidalo k trestnímu řízení. V něm bylo obžalováno šest Čechů, pravděpodobně bývalých manažerů Mostecké. Česko se mělo připojit jako poškozený subjekt, kabinet - tehdy rozklížený vládní krizí okolo Věcí veřejných - ale věc neřešil.
“My se už dokonce do trestního řízení zřejmě přihlásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud. V tuto chvíli se můžeme přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces,“ uvedla vicepremiérka Karolina Peake (VV). Částka ve výši 12 miliard korun měla údajně posloužit k ovládnutí dolů, peníze měly pocházet z částky určené na obnovu krajiny po těžbě uhlí.