Aktualizovaná státní energetická koncepce bude počítat se snížením výroby elektřiny z uhlí do roku 2040 o zhruba dvě třetiny. Zároveň bude nutné výrazně zvýšit účinnost spalování uhlí v energetických zdrojích a finančně zatížit vývoz elektřiny. Tím by se mělo ušetřit více uhlí pro české teplárny. Na setkání s novináři to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kuba.
Foto: Profimedia
“Počítáme se snížením podílu elektřiny z uhlí ze současných asi 60 procent na zhruba 20 procent,“ uvedl Kuba. Elektřinu z uhlí podle něj v příštích letech z velké části nahradí jaderná energie, která se zvýší po dostavbě Temelína a po postavení pátého bloku Dukovan. “Zatím si nechci připouštět, že se Temelín nedostaví. Pro českou energetiku by to byl velký problém,“ uvedl Kuba.
Těžba uhlí bude v příštích letech klesat a podle Kuby je nutné uhlí využívat efektivněji. “Bude definována nejnižší účinnost, za kterou lze vyrábět z uhlí elektrickou energii,“ řekl ministr. Účinnost by se podle prvního návrhu k novele zákona o hospodaření energií měla pohybovat mezi 36 a 40 procenty. Bude záležet na věku daného zdroje, za nedodržení účinnosti budou ale výrobci zřejmě hradit poplatky.
Další způsob jak lépe využívat tuzemské zásoby uhlí vidí Kuba ve zpoplatnění přenosu a distribuce elektřiny do zahraničí. V současnosti tyto náklady nesou koncoví spotřebitelé. V budoucnu, alespoň na nějaký čas, by však za přenos do zahraničí platili výrobci. Loni byl čistý vývoz elektřiny z ČR rekordní, když činil více než 17 TWh.
Státní energetická koncepce podle Kuby jasně neříká, zda nyní prolomit či neprolomit těžební limity uhlí na severu Čech. Dokument, který stanoví vývoj české energetiky na příštích 30 let, by měl ale v budoucnu umožnit různé varianty. “Pro český teplárenský systém jsme schopni zajistit uhlí před limity do roku 2035,“ dodal ministr.