VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Úředníci ministerstva práce budou mít nyní nové doporučení. Jejich šéfka Michaela Marksová Tominová se rozhodla pro takzvané odpovědné zadávání veřejných zakázek.
To znamená, že vedle ceny a dalších kritérií bude úřad ve svých tendrech zohledňovat uplatnění nezaměstnaných či environmentální aspekty. Ministerstvo se inspirovalo příkladem z Londýna.
„Chceme analyzovat, do kterých druhů zakázek se mohou tyto aspekty vložit,“ potvrdila ministryně Marksová Tominová. Na konferenci k odpovědnému vyhlašování veřejných zakázek, kterou pořádalo sdružení Nová ekonomika, se ministryně stejně jako desítky představitelů obcí setkala se Shaunem McCarthym, který předsedal Komisi pro udržitelný Londýn, jež měla na starost sociální aspekty před stavbou olympijského parku. „Už v roce 2005 vznikla speciální komise a stala se poradním orgánem vlády. Jak řekl londýnský starosta, nešlo nám jen o olympiádu, ale o celkovou revitalizaci východního Londýna, která byla na šest týdnů opepřena sportem,“ popsal Shaun McCarthy.
V Česku se zatím podobnou cestou vydala města Kolín nebo Kladno. Preference lokálních firem, využití nezaměstnaných z místního úřadu práce nebo zapojení dobrovolných spolků ale také vyvolává mezi představiteli měst obavy kvůli zákonu o zadávání veřejných zakázek. I bez odpovědného zadávání totiž končí řada tendrů stížnostmi u antimonopolního úřadu. Ministerstvo místního rozvoje, které má veřejné zakázky pod palcem, sice odpovědná kritéria uznává, taxativně ale v zákoně nejsou. Změnit by to měla chystaná novela, ministerstvo pro místní rozvoj už k ní sbírá podněty a ministerstvo práce prostřednictvím ministryně Marksové Tominové oznámilo, že tam bude chtít odpovědné zadávání zanést.