NOVÝ METODICKÝ POKYN Na konci loňského roku publikovalo ministerstvo financí další metodický pokyn. Cílem je jednotný postup při uplatňování některých ustanovení zákona o daních z příjmů. N ový pokyn D-300 přináší celou řadu upřesnění, a to jak v oblasti daně z příjmů fyzických, tak i právnických osob.
NOVÝ METODICKÝ POKYN
Na konci loňského roku publikovalo ministerstvo financí další metodický pokyn. Cílem je jednotný postup při uplatňování některých ustanovení zákona o daních z příjmů.
N ový pokyn D-300 přináší celou řadu upřesnění, a to jak v oblasti daně z příjmů fyzických, tak i právnických osob. Zároveň nahrazuje dosud platný pokyn k zákonu o daních z příjmů D-190.
Vzhledem k tomu, že pokyn D-300 je de facto pouze „výkladem“ k jednotlivým ustanovením zákona, který se v průběhu roku 2006 nezměnil, předpokládá se použití nového pokynu již pro zdaňovací období 2006.
Podívejme se na některé nejvýznamnější změny:
ZMĚNY U DANĚ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB
Pro uplatnění osvobození od daně z příjmů fyzických osob v případě poskytovaného pracovního oblečení a obuvi je kromě stávajících povinností (například použití pracovního oblečení pouze při výkonu práce) nově stanoven požadavek označit oblečení trvale a viditelně identifikačními znaky zaměstnavatele (například obchodním jménem, ochrannou známkou či firemními barvami). Naopak vypuštěna byla podmínka, že oblečení nesmí být zaměnitelné s běžným občanským a společenským oděvem.
Osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob mohou být i nepeněžní příjmy plynoucí zaměstnanci formou přechodného ubytování hrazeného zaměstnavatelem, a to i v případě, že se jedná o daňového nerezidenta v České republice (pokud nemá v Česku stálý byt).
ZMĚNY DANĚ Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB
Pokud společnost poskytne nepeněžní dar, je hodnotou daru pro účely snížení základu daně zůstatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku (popřípadě jeho účetní hodnota). A to včetně daně z přidané hodnoty, kterou je plátce daně v souvislosti s poskytnutým darem povinen odvést.
Pokyn potvrdil, že nevýznamné a pravidelně se opakující položky není třeba časově rozlišovat v rámci daňových přiznání, pokud jsou dodrženy účetní předpisy.
Účetní pohled je podle nového pokynu směrodatný i v případě tvorby a rozpouštění dohadných položek. Případné rozdíly mezi natvořenými dohadnými položkami a skutečnými fakturami by měly být součástí výsledku hospodaření v tom období, ve kterém je o nich účtováno v souladu s účetními předpisy. Rovněž kurzové rozdíly jsou daňově účinné v období, kdy je o nich v souladu s účetními předpisy účtováno - tedy bez ohledu na to, k jakému nákladu se vztahují.
Nový pokyn dále přinesl upřesnění období, v němž by měly být zohledněny určité skutečnosti (například rozhodnutí soudu má ovlivnit základ daně v období nabytí jeho právní moci, slevy či bonusy v období vzniku nároku na ně, absolutně neplatný právní úkon v období, kdy měl neplatný právní úkon původně vzniknout, dopady dohody narovnání v období data účinnosti této dohody apod.).
Podrobně řeší pokyn i daňovou uznatelnost nákladů vznikajících v souvislosti s daní z přidané hodnoty. Za daňově uznatelný náklad je podle nového pokynu považována například DPH, kterou nemůže plátce daně nárokovat, a dále i DPH, kterou je společnost povinna odvést v souvislosti s organizováním reklamních soutěží a propagačních akcí, stejně jako náhrada za nesplnění zákonné registrační povinnosti podle zákona o DPH. Za daňový výdaj naopak nelze uznat DPH odváděnou zaměstnavatelem z titulu bezplatného používání motorového vozidla zaměstnancem k soukromým účelům.
Za daňově uznatelný náklad lze nyní podle nového pokynu uznat i studium zaměstnance při zaměstnání za účelem prohloubení kvalifikace k výkonu sjednané práce, její doplnění nebo rozšíření.
Nově bude příspěvek na penzijní připojištění hrazený zaměstnavatelem daňovým nákladem až v okamžiku jeho zaplacení (příspěvky za prosinec 2006 uhrazené v lednu 2007 budou tudíž představovat nedaňový náklad roku 2006).
Nový pokyn přináší přehled příkladů konkrétních nákladů (přímých i nepřímých), které jsou považovány za náklady související s držbou podílu v dceřiné společnosti. Tyto náklady jsou považovány za daňově neuznatelné pouze po dobu držby podílu v dceřiné společnosti.