Počátek prvního březnového týdne přinesl na globální trhy bouři v podobě eskalujících problémů na Ukrajině a spekulací o vojenském zásahu Ruska. Akciové burzy v pondělí reagovaly výraznými výprodeji, aby v úterý tyto ztráty zcela vymazaly poté, co ruský prezident trhy uklidnil, že bezprostřední útok nyní nehrozí.
Zdá se, že trhy svou pozornost otáčejí opět na makroekonomické události. Dnes budou oči investorů upřeny na zasedání Evropské centrální banky. To únorové nepotvrdilo spekulace některých hráčů na možné uvolnění měnové politiky. I u dnešního zasedání ale část analytické sféry předpokládá snížení úrokových sazeb.
My se však řadíme k většině, která pohyb v sazbách nečeká. Utvrzuje nás v tom i minulý pátek zveřejněná únorová inflace, která byla vyšší oproti očekávání, v případě jádrové inflace pak byl rozdíl ještě výraznější. I data z reálné ekonomiky a předstihové indikátory za poslední měsíc spíše mile překvapily. Z pohledu nastavení měnové politiky by tak mělo být dnešní zasedání nezajímavé, oproti únoru však bude zveřejněna aktualizovaná inflační prognóza.
Ta by měla bankovní radu utvrdit, že nyní není potřeba dalšího snižování sazeb. Tento nástroj by ECB dle nás použila až v okamžiku, kdy by hrozily deflační tlaky. Zítra pak Spojené státy zveřejní statistiky o tvorbě pracovních míst a míře nezaměstnanosti za únor.
Údaje za předchozí dva měsíce byly zklamáním a trhy začaly spekulovat, zda Fed nezvolní tempo ústupové strategie z kvantitativního uvolňování. Šéfka Fedu Janet Yellenová nedávno naznačila, že by Fed mohl přistoupit ke změně, pokud by se zvýšilo riziko zpomalení ekonomiky. Případné páteční zklamání by tak spekulace trhu dále zvýšily.
Autor je analytikem Komerční banky
Čtěte také: