Vláda Spojených států hospodaří v novém fiskálním roce prozatím bez státního rozpočtu. Zakopaný pes tkví v reformě zdravotnictví, pro kterou chtěli republikáni prosadit některé dodatky, ale narazili na odpor Senátu složeného převážně z demokratů.
Patová situace vedla k omezení výdajů pouze na nezbytné služby v oblasti bezpečnosti, zdravotní péče či vyplácení důchodů seniorům. Zhruba dvě pětiny, neboli 800 tisíc, státních zaměstnanců jsou od 1. října na nucené dovolené.
V ohrožení je i tak zveřejnění klíčové statistiky z trhu práce, která je publikovaná první pátek v měsíci. V minulosti podle dostupných informací došlo od roku 1977 k 17 podobným situacím. Ve většině případů však byly úřady zavřeny pouze několik dní. Nejdelší z nich však byla ta poslední, která na přelomu let 1995 a 1996 trvala 21 dní.
Na finančních trzích byly reakce zatím vlažné. Samozřejmě s přibývajícím časem nervozita poroste. Zároveň se blíží další důležité datum, a to 17. říjen. Spojeným státům v tento okamžik dojdou prostředky na úhradu splatných závazků, a pokud k tomuto dni nedojde k navýšení dluhového stropu, spadne americká ekonomika do technického bankrotu.
Dle předběžného odhadu by se 14denní odstávka veřejných institucí mohla negativně podepsat na mezičtvrtletní dynamice HDP za 4. čtvrtletí zhruba 0,1 pb.
Autor je ekonomem Komerční banky
Čtěte také:
Trhy podceňují americkou fiskální hrozbu, „logicky“ reaguje jen dolar