Menu Zavřít

Místo chlévů stylové bydlení. V pražské Vinoři vzniká rezidenční projekt kombinující historii s moderní architekturou

Dnes
Doba čtení: 3 minuty
  • Developerská společnost Neocity buduje na okraji Prahy nový rezidenční projekt jménem Veni Vidi Vinoř
  • Areál navržený ateliérem Qarta zachovává autenticitu původního hospodářského dvora, zároveň ale využívá i mnoha moderních prvků
  • V lokalitě vznikne celkem 134 bytů o dispozicích 1 až 6+kk, jejichž cena se pohybuje od 4,5 do 21 milionů korun

Když se spojí historie s moderní architekturou. I tak by se dal popsat nový rezidenční projekt Veni Vidi Vinoř od developerské společnosti Neocity, který již brzy vznikne v srdci stejnojmenné městské části Prahy. Jde totiž o přestavbu areálu hospodářského dvora s kořeny sahajícími až do 14. století, přičemž návrh počítá se zkombinováním tradičních stavebních prvků s moderními liniemi.

Celý projekt navrhl ateliér Qarta, který se snažil využít kontrastu mezi vesnickým rázem původních staveb a současným designem. „Dialog mezi starými a novými objekty je pro nás dlouhodobým tématem prolínajícím se napříč naší tvorbou. U Vinoře jsme se při tvorbě návrhu inspirovali její bohatou historií a zachovali jsme autenticitu dvou památkově chráněných budov z 18. století, jež na pozemku stojí,“ vysvětlil Lukáš Němeček, architekt a partner zmíněného studia.

Projekt dobře zapadá do okolí

Návrh je v mnoha ohledech skutečně specifický. Po obvodu areálu se totiž nachází budovy v tradičním vesnickém stylu s přírodními materiály a sedlovými střechami pokrytými bobrovkou. Ty svou podobou do velké míry navazují na historické budovy kovárny a bývalé sýpky, které jsou rovněž součástí dané lokality. Zmiňovaný kontrast a dynamiku pak celému areálu dodává jeho střed, v němž se nachází moderní budovy s plochými střechami.

Outstream Placeholder

Aby přitom bylo zajištěno, že obě části budou vzájemně ladit, kombinuje návrh od studia Qarta řadové domy s dvoupodlažními a třípodlažními budovami, přičemž každá z nich má jinou strukturu i tvar. Dalším spojujícím prvkem je veřejný prostor mezi jednotlivými stavbami, který obyvatelům poskytuje zázemí pro komunitní život a také propojení s přírodou.

„Nejedná se o stavbu na zelené louce, ale o propojení tradiční architektury, odkazující na původní budovy, s architekturou moderní. Výsledkem je harmonický kontrast, který přirozeně zapadá do místní krajiny,“ doplnil Němeček.

Zvolený přístup k úpravě celého areálu byl důležitý jak pro samotné architekty, tak i pro celou tuto městskou část. „Chtěli jsme, aby projekt nijak nenarušil charakter Vinoře. Moderní bydlení vítáme, ale je důležité, aby zapadalo do okolí a respektovalo místní architekturu. Neocity s námi od začátku projekt konzultovalo a díky této spolupráci vznikl návrh, který zvyšuje kvalitu života místních obyvatel a zároveň zapadá do prostředí,“ řekl starosta Michal Biskup.

Zelené střechy a předzahrádky

Podle vedení Neocity je zásadní výhodou projektu Veni Vidi Vinoř mimo jiné jeho silná vazba na přírodu. Tu zajišťují třeba přilehlé parky a lesy, které obyvatelům bytů poskytují ideální prostor pro rekreaci a aktivní životní styl. Zeleň má každopádně důležité postavení také uvnitř areálu.

bitcoin školení listopad 24

Projekt Timber Praha spěje do finiše. V české metropoli vzniká vůbec první vícepodlažní dřevostavba určená k bydlení
Přečtěte si také:

Projekt Timber Praha spěje do finiše. V české metropoli vzniká vůbec první vícepodlažní dřevostavba určená k bydlení

„Součástí projektu jsou třeba předzahrádky, společné travnaté plochy nebo zelené střechy, které zadržují dešťovou vodu. To vše posiluje propojení přírody s každodenním životem obyvatel. Zároveň reagujeme na rostoucí zájem o větší rodinné bydlení na okraji Prahy, jako je právě Vinoř, což je příjemným kontrastem k současné dominanci menších investičních bytů na trhu,“ uvedl Oded Ber, CEO zmíněného developerské společnosti.

Po svém dokončení nabídne projekt Veni Vidi Vinoř zájemcům celkem 134 bytových jednotek různých velikostí a dispozic. Ty nejmenší s podlahovou plochou mezi 30 a 40 metry čtverečními se pohybují od 4,5 do 6,5 milionu korun, byty 3+kk s přibližně 80metrovou plochou stojí mezi 10 až 12 miliony, zatímco největší šestipokojový byt o ploše téměř 165 čtverečním metrů vychází na zhruba 21 milionů.

  • Našli jste v článku chybu?