Menu Zavřít

Místo hokejové haly

10. 6. 2005
Autor: Euro.cz

Američané už zřejmě našli vhodné místo pro sídlo rozhlasové stanice

Zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Liberty (RFE/RL) vymění výhled na Národní muzeum v centru Prahy za pohled na hotel Don Giovanni a Židovský hřbitov na rozhraní Strašnic, Vinohrad a Žižkova. Alespoň to tvrdí tři na sobě nezávislé zdroje týdeníku EURO. Definitivní rozhodnutí o tom, kde bude stát nové sídlo RFE/RL, má padnout do konce června. Americká vláda, která vysílání rádia platí, prý zvolila oblast Hagiboru u stanice metra Želivského.
Rádio Svobodná Evropa začalo vysílat z Prahy v červnu 1995. Do budovy bývalého Federálního shromáždění (FS) se přestěhovalo z Mnichova. Po útocích v září 2001 na New York a Washington se česká vláda začala obávat, že by se budova na rušném místě v bezprostřední blízkosti Václavského náměstí mohla stát terčem teroristů. Čtyři roky se pokoušeli čeští a američtí politici nalézt řešení, kam přemístit rozhlasovou stanici, která nyní vysílá do devatenácti zemí, v nichž nemohou fungovat svobodná média.

Dejvice nevyšly.

V polovině roku 2003 vypadalo nadějně jednání o přesunu rádia do budovy na dejvické Evropské třídě, v níž sídlí Citibank. Objekt v blízkosti vodní nádrže Džbán a nedaleko Divoké Šárky tehdy americká strana schválila. Zaoceánští experti prý zkoumali i tvrdost českého betonu. „Divili se, že je ještě odolnější, než požadují jejich bezpečnostní normy,“ popsal zdroj obeznámený s průběhem vyjednávání. Jenže Citibank v budově zůstala a pro rozhlasovou stanici ji neuvolnila. Nájemní smlouva Svobodné Evropy v budově bývalého Federálního shromáždění vypršela s koncem minulého roku, česká vláda však prodloužila její platnost do konce roku 2007, aby byl čas postavit či najít vhodné sídlo. Stanice RFE měla řešení oznámit v únoru 2005, posunal však termín do konce června. Ovšem již od roku 2004 představitelé RFE začali mluvit o úplně nové stavbě na zelené louce.

bitcoin_skoleni

Lákavé oživení.

Prázdná plocha mezi ulicemi Izraelská a Vinohradská působí v okolní zástavbě až nepatřičně. Hagibor byl dokonce prvním místem, na němž měla být postavena hala pro hokejové mistrovství světa 2003. Finští investoři, kteří vlastní podobné arény v Helsinkách či Petrohradě, ji chtěli vybudovat na pozemních TJ Bohemians Praha. Projekt padl. Developerská skupina Orco Property Group získala akvizicí IPB Real sousední nevyužívané pozemky. Orco je s nabídkou této lokality favoritem soutěže RFE/RL na nové sídlo. Verdiktu by měla ještě předcházet změna územního plánu. Informace týdeníku EURO odmítla mluvčí rádia Anna Rausová komentovat. Ve finále soutěže se Orco utkalo s nabídkami společností Sekyra Group a Passerinvest Group. Oba uchazeči navrhovali vybudování objektu v Praze 4. Oficiální zamítnutí prý zatím skupiny neobdržely. „V realitní branži se ale už všeobecně ví, že exkluzivitu má Orco,“ řekl týdeníku EURO jeden z manažerů neúspěšného uchazeče. Tyto informace potvrdil i představitel druhé konkurenční firmy. Některými z rozhodujících kritérií, které mluví pro Orco, jsou údajně malá vzdálenost Hagiboru od centra města a sousedství metra. Viceprezident Orco Property Group Aleš Vobruba pouze připustil, že se jeho společnost tendru účastní. Samotná stavba budovy by měla trvat patnáct měsíců. Zdroje týdeníku EURO tvrdí, že Američané nechtějí budovu vlastnit, ale budou si ji - podobně jako nyní bývalé sídlo Federálního shromáždění - dlouhodobě pronajímat.

Škola, galerie, sídlo evropského úřadu…?

Termín stěhování ještě není přesně znám, přesto se už živě diskutuje o tom, co dál s budovou v sousedství Národního muzea, obklíčenou magistrálou. Rozhodne stát, ale… „Vzhledem k tomu, že RFE/RL bude v budově ještě dva a půl roku, domníváme se, že úvahy o budoucím nabyvateli jsou předčasné,“ reagoval Radek Němeček z tiskového oddělení ministerstva financí. Již dříve o ni projevily zájem některé instituce, například Český statistický úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad. Jejich představitelé ale nakonec konstatovali, že je pro ně budova vzhledem k velké rozlehlosti a malé kancelářské ploše nevhodná. Realitní odborníci tvrdí, že není příliš příhodná ani pro administrativní nebo obchodní centrum. V Mnichově zasedli v bývalých studiích Svobodné Evropy studenti japanologie, politologie dalších oborů. Možná po německém vzoru, se i v Česku se objevily úvahy, že by u Václavského náměstí mohla sídlit vysoká škola. Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm oprášil na začátku června myšlenku založení Univerzity Evropského sjednocení v Praze. Její sídlo by mohlo být právě v budově bývalého Foderálního shromáždění. Zálusk na netypickou stavbu si prý ale dělá i ředitel Národní galerie Milan Křižák. „Sbírek nepřibývá a současné kapacity galerií jsou dostatečné,“ soudí v této souvislosti náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. „Stát by měl získat investora, který by provedl úpravy, aby mohla budova ožít. Do pěti až sedmi let by měla být přeložena magistrála a mohly by se začít využívat i velké okolní plochy. To ale vyžaduje silného investora, kterým by mohla být například nějaká evropská instituce,“ vysvětluje svou představu Bürgermeister.

  • Našli jste v článku chybu?