ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ Odškodňování za pracovní úraz a nemoc z povolání zřejmě převezme stát. Zaměstnavatelé by měli začít od roku 2008 platit sociální úrazové pojištění za pracovníky České správě sociálního zabezpečení.
ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ Odškodňování za pracovní úraz a nemoc z povolání zřejmě převezme stát. Zaměstnavatelé by měli začít od roku 2008 platit sociální úrazové pojištění za pracovníky České správě sociálního zabezpečení.
Výběr, správu i výplatu úrazového pojištění možná převezme Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Počítá s tím zákon o úrazovém pojištění, který schválila sněmovna. Ještě ji musí projednat Senát a podepsat prezident.
KRITIKA UNIE
Nyní zaměstnavatelé platí úrazové pojištění Kooperativě nebo České pojišťovně. Tento stav kritizovala Evropská unie, která navrhla dvě řešení - buď zahrnout do systému všechny komerční pojišťovny, nebo převést pojištění na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí zvolilo druhou variantu.
Naopak první možnosti dávali přednost zástupci zaměstnavatelů i pojišťovny. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek říká, že s navrženým převodem úrazového pojištění zásadně nesouhlasí. „Česká asociace pojišťoven odmítá návrh zákona o úrazovém pojištění,“ přidává se tiskový tajemník asociace Jan Kábrt. Dodává, že stávající pojištění má být nahrazeno systémem, který může přinést riziko destabilizace. Komerční pojišťovny jsou podle Kábrta schopné zabezpečit veškeré žádané služby v potřebné kvalitě a s lepším servisem jak pro zaměstnavatele, tak pro poškozené zaměstnance. „Jedině soukromý sektor dokáže získat více finančních prostředků do celého systému, aniž by zatěžoval klienta,“ podotýká Kábrt.
Pokud návrh projde celým schvalovacím procesem, nebude už v budoucnu existovat pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. „Nahradí je forma sociálního úrazového pojištění s vlastním systémem poskytovaných dávek,“ vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.
Cílem nového zákona, který má začít platit 1. ledna 2008, je podle ní výrazně motivovat k vytváření co nejlepších podmínek pro bezpečnou práci. Nová norma má také zvýhodňovat zaměstnavatele, kteří budou zvyšovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví. Vývoj počtu a závažnosti úrazů a nemocí z povolání by se měl projevit v případných slevách či přirážkách k placenému pojistnému.
JAK TO MÁ BÝT
Zaměstnavatelé by tedy podle navrženého zákona měli odvádět základní pojistné ve stejné výši jako dosud, ovšem jinému subjektu - České správě sociálního zabezpečení. Ta zajistí v této oblasti stejný režim, který dnes platí v oblasti sociálního pojištění. Poskytovaná dávka (renta) už nebude vázána na částečný nebo plný invalidní důchod, na který lidem vznikl nárok na základě úrazu nebo nemoci z povolání. „Navíc si ti, kteří rentu pobírají, budou moci přivydělávat, aniž by se jim výše dávky o tento přivýdělek snížila, jako je tomu dnes,“ vysvětluje Beránková.
Úrazové pojištění chce ČSSZ spravovat odděleně od ostatních druhů pojištění. Připraví každý rok pojistný plán, který projedná se zástupci sociálních partnerů a poté ho předloží vládě ke schválení.
Návrh zákona současně zvyšuje jednorázové odškodnění pozůstalých. V případě, že zaměstnanec zemře na následky pracovního úrazu, dostane jeho manželka či manžel 240 tisíc korun (v současnosti je to 50 tisíc). Stejnou částku obdrží i dítě (dnes dostává 80 tisíc korun).
Nový systém úrazového pojištění zaměstnanců by přebral všechny dosavadní vyplácené renty od roku 1993 a garantoval by, že se jejich výše oproti současnosti nezmění. Tyto renty nebudou podléhat přezkoumání zdravotního poškození pro účely úrazového pojištění po dobu deseti let.
SOUČASNÝ STAV
Odpovědnost za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nesou v současné době zaměstnavatelé. Výše pojistného se odvíjí podle okruhu ekonomických činností firmy. V případě, že dojde k pracovnímu úrazu, dostávají poškození zaměstnanci pojistné plnění od pojišťoven převážně prostřednictvím zaměstnavatelů.