Menu Zavřít

Mizivé naděje zákulisního hráče

6. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Má Stanislav Gross šanci sestavit vládu, která by vydržela až do řádných voleb v roce 2006?

Má Stanislav Gross šanci sestavit vládu, která by vydržela až do řádných voleb v roce 2006?

bitcoin_skoleni

  • Ano 35,3 %
  • Ne 53,9 %
  • Nevím 10,8 %

Stanislav Gross by novou vládu vůbec sestavovat neměl, soudí většina respondentů pravidelné ankety týdeníku EURO. Jeden z ředitelů zvláště upozornil na to, že s ohledem na Grossova vyjádření se mu to ani podařit nemůže: „Říká, že se neopře o podporu komunistů, ale zároveň ani ODS, která chce předčasné volby. Nebude moci schvalovat žádný důležitý zákon a pak velice rychle odstoupí. Jedinou variantou, že zůstane až do řádných voleb, je, že nedodrží to, co teď proklamuje.“
Mnozí z účastníků Manažerského barometru se zabývali zejména tím, zda má smysl, aby se na podobě nové vlády Gross podílel. „To, že ve vládě má být nahrazen jeden představitel ČSSD druhým a mít novou šanci jenom proto, že se vezl a nebere na sebe odpovědnost za vládu a kiksy této strany, je pro mne nepřijatelné. Není pro mne člověkem, kterému bych mohla věřit a přát si, aby právě on sestavoval vládu novou,“ domnívá se jedna ředitelka. Její kolega volil ještě tvrdší slova: „S ohledem na to, že právě on byl motorem mnoha netransparentních záležitostí, které Špidlovu vládu provázaly, mi není jinak proti srsti heslo Vrať se na lokomotivu!“ Servítky si nebral ani další z manažerů: „Stanislav Gross nikdy nepracoval, neví nic o reálném životě, je zřetelně vidět, že neví, proč a jak vládnout této zemi. Je pouze bohem nadaným zákulisním hráčem v ruletě moci. Ale to je chabá výbava pro premiéra tohoto státu.“
Jakkoli se s touto charakteristikou Stanislava Grosse mnozí ředitelé ztotožňovali, někteří ji považovali za rozhodující schopnost, aby se mu vládu sestavit podařilo. „Vyjednávání pochybných kompromisů je přesně jeho parketa,“ uvedl jeden z nich.
V takových odpovědích se však pravidelně objevovaly pochybnosti o tom, jak by taková vláda fungovala. „Gross je intrikán, mistr zákulisních machinací… Gross není změna, je to jen pokračování stagnace, jinými slovy, marketingový trik… Byl bych jen mile překvapen, pokud by přišel s vizí, s reformami, ale pokud to bude jen líbivá politika slov, je to cesta do pekel. Šanci sestavit vládu má, ale ta vláda nebude stát za nic,“ prohlásil další z ředitelů. Stejně vyzněl také následující názor: „Pan Gross nenabízí nic nového, žádnou jasnou koncepci nebo vizi. Tváří se, jako by byl někdo nový, ale nese stejnou vinu jako Vladimír Špidla nebo ostatní. Je to jen kosmetická změna, facelift, nic víc.
Při úvahách o sestavování nové vlády se Gross často dostával do pozadí, zatímco hlavní roli v reakcích hrála celková úroveň politické scény. „Výsledek závisí na tom, zda u jednotlivých stran zvítězí chtivost být u moci a rozhodovat, nebo naopak být opodál (či dokonce proti) a nepoškodit si preference při řešení kritické ekonomické situace České republiky,“ prohlásil jeden manažer. Jiný dodal: „Málokdo z poslanců má zájem na předčasných volbách, neboť se všichni obávají o svoje znovuzvolení a křeslo poslance je téměř pro všechny důležitější než vše ostatní, včetně zájmů vlastní strany, o voličích nemluvě.“ Především proto by Stanislav Gross mohl uspět.
Právě zmíněné předčasné volby však pokládají někteří respondenti za nejrozumnější variantu budoucího vývoje. „Pokud první pokus o sestavení vlády bude prezidentem svěřen právě Stanislavu Grossovi, je to strašlivá zpráva. Snažím se chápat, že prezident je absolutní zastánce volbami přidělených mandátů, legitimity námi volených zástupců, principů parlamentní demokracie. Pak to však nemohu vnímat jinak než jako selhání demokracie a chci ji nahradit osvícenou diktaturou… Václav Klaus by se měl překonat a preferovat sestavení úřednické vlády, která by tuto zemi měla za úkol dovést k předčasným volbám. Vítězové voleb by spolu s opozicí měli zkusit změnit volební systém na většinový, aby byla větší naděje na vytvoření stabilních vlád,“ představil svou vizi budoucího vývoje další z manažerů. „Za této nové situace podporuji myšlenku předčasných voleb a doufám, že budou katalyzátorem vývoje české politické scény. Změna je nutná. Je totiž nehorázné, že národ, který je z principu silně liberálně orientován, je v politické rovině kontrolován levicovými stranami typu KSČM, ODS či ČSSD,“ připojil se jiný ředitel.
Možná je to nakonec hlavně o tom nebát se příležitosti, i když může být poslední, jak se domnívá autor posledního příspěvku: „Stanislav Gross má potenciál sestavit vládu, která se může dočkat řádných voleb v roce 2006. Má to však jednu podmínku: Naše země potřebuje silného premiéra, který dokončí nejasně započatou a občanům dosud zcela nesrozumitelnou ekonomickou reformu a zahájí reformu zdravotnictví a státní správy… Pokud to neudělá, čeká jej a stranu, kterou vede, namísto úspěchu ve volbách spíše politické smetiště.“

Odpovídalo 102 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?