Nový mobil dnes musíme mít každé dva roky, říká obchodní manažer Samsungu Michal Forejt
Mobilní telefony se staly technickým středobodem našeho vesmíru. Ovládáme jimi auto, dům či domácnost. „Lidé je používají k ovládání pračky, televize i další domácí elektroniky,“ říká Michal Forejt ze Samsungu. Obrazovky se však už podle něj příliš zvětšovat nebudou.
* Reklama na nový mobil Samsung Galaxy S7 slibuje, že změní náš pohled na telefon. Jak?
Telefony se pořád mění a s nimi i jejich uživatelé. My si představujeme, že se telefon stane středobodem ovládání celé domácnosti. Navíc se možnosti použití mobilů neustále rozšiřují, ať už jsou to virtuální brýle, nebo nositelná elektronika.
* Kdysi jsme chtěli od mobilů hlavně to, abychom s nimi mohli telefonovat a aby velikostí nepřipomínaly telefonní ústřednu. Dnes se trend obrátil a s přibývajícími funkcemi se mobily zase zvětšují. Co nás čeká v brzké budoucnosti?
První mobilní hovor se v Česku uskutečnil před pětadvaceti lety a trendy se samozřejmě pořád velmi rychle vyvíjejí. Dnes jsou jasné: úhlopříčky displejů se zvětšují, lidé na mobilech stále víc konzumují televizní obsah a také chtějí být v permanentním kontaktu se svým okolím. Roste tak nejen počet aplikací, ale i velikost dat, které přijímáme. Mobil je dnes vnímaný jako vizitka každého z nás. Lidé ho ale v různých částech světa vnímají různě: Asiaté se zaměřují na velikost obrazovky, Američané od mobilu chtějí hlavně služby a v Evropě se to liší podle jednotlivých zemí. Češi očekávají vysokou funkčnost a dobrou cenu.
* Podobně jako třeba auto slouží mobily dnes i k demonstraci sociálního statusu. První, co dnes většina Čechů udělá po příchodu do restaurace, je, že na stůl vyndají všechny své mobily, i když je pak dvě hodiny vůbec nepoužívají. Jak výrobci přesvědčují lidi, že pořád musejí mít nový mobil?
Souhlasím, že mobily dnes vyjadřují náš sociální status. Současně je ale v průměru používáme dvěstěkrát denně, tedy každých pět minut. To je obrovské číslo. Na mobilu nekontrolujeme jen zprávy a hovory, ale taky čas, i když máme hodinky. Řekl bych, že dost lidí už může trpět strachem ze ztráty mobilu, signálu nebo vybití telefonní baterie. Proto se snažíme zákazníky vzdělávat v tom, jaké aplikace potřebují, protože jim například šetří čas.
* Jak často si dnes kupujeme nový mobil?
Ta doba se stále zkracuje, evidujeme něco kolem dvou roků. Také už nejsou žádnou výjimkou lidé, kteří vlastní tři i čtyři mobily. Na trhu existuje přes osmdesát značek mobilů, takže je pořád obtížnější zákazníky přesvědčit, že právě náš telefon je ten nejlepší.
* Pokud vím, Češi jsou ve vlastnictví mobilů nadprůměrní. Kolik mobilů nyní vlastníme?
Kolem čtrnácti milionů.
* Čím to je?
Máme rádi technologie a online nakupování. Také jsme propadli určité závislosti na sociálních sítích a chceme být neustále v kontaktu.
* Jak výrobci zjišťují, co od mobilů především chceme?
Se zákazníky nejvíce komunikujeme prostřednictvím sociálních sítí, tam nám sdělují své pocity a názory.
* Co tedy dnes nejvíc chceme?
Aby byly mobily hezké na pohled a zajímavé designem. Abychom se s nimi tedy mohli chlubit v restauraci, jak jste zmínil. Také ale chceme vyšší výkonnost, protože dnes nahrazují počítače.
* Pokud už dnes mobily nahrazují televizi a počítač, budeme s sebou brzy místo telefonu nosit něco jako přenosnou plazmu?
Myslím, že ne, trend zvětšování mobilů už zpomaluje. Dnes je nejčastější pětipalcový displej, což má jediný důvod: obvykle používaný obsah na menším displeji mnohem hůř rozpoznáte. Přes mobil ale už ovládáme i auto, dům a domácnost. Konkrétně naše mobily lidé používají k ovládání pračky, televize i další domácí elektroniky.
* Hrozí, že se nám už brzy při ztrátě mobilu zhroutí celý život, protože s ním ztratíme i veškerá důležitá data a možnost používat věci každodenní potřeby?
Nebál bych se toho. Lidé si umějí svá data zálohovat, takže si při ztrátě mobilu koupíte jen nový hardware. Výměna pak trvá deset minut a veškerá data si zase stáhnete a můžete je znovu používat.
* Bez mobilu se dnes neobejdou ani malé děti. V jakém věku je začínají používat?
Ze svých vlastních zkušeností vím, že v příliš nízkém věku. Děti dnes mobil požadují, jakmile ho vidí u svých spolužáků nebo vrstevníků. Viděl jsem mobily i ve školce. Děti je vidí u svých starších sourozenců a chtějí na nich například hrát hry. Mobil samozřejmě může u dětí plnit i bezpečnostní roli, a je proto jen na rodičích, aby to zvážili.
* Jaký mobil vlastně používáte vy?
Mám Samsung Galaxy S7 a používám ho i s virtuálními brýlemi a nositelnou elektronikou. l
O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz