Bude propojena s policejní databází a využije mobilních sítí k přenosu fotky a dalších nezbytných informací o zmizení dítěte do telefonů napříč republikou a jednou snad i do okolních států.
V Česku funguje od roku 2010 systém Dítě v ohrožení, který informace o hledaných dětech předává médiím. Ale ten, kdo média nesleduje, informaci dostane s výrazným zpožděním, pokud vůbec.
Spolu s kolegou jsme se na pátrání sami podíleli v době, kdy jsme spolu pracovali na kriminální policii. Chtěli jsme systém přenosu informací směrem k veřejnosti urychlit, protože první hodiny od zmizení jsou naprosto zásadní. Současné technologie to umožňují. Založili jsme tedy neziskovou organizaci a vstoupili do Laboratoře Nadace Vodafone, která podporuje podnikání se sociálním dopadem. Realizace projektu se tak velmi výrazně urychlila.
Aplikace Echo stojí na komunitních základech, využívá technologických inovací a lze předpokládat, že bude mít pozitivní dopad na práci Policie ČR, se kterou na vývoji úzce spolupracujeme. Finanční zdroje si ale jako nezisková organizace musíme zajistit sami. Na dokončení aplikace přispěla veřejnost již přes 300 tisíc korun a veřejná sbírka je otevřená dál na www.darujme.cz/aplikaceecho. Celou částku, kterou vybereme do konce letošního roku, použijeme na dokončení vývoje aplikace a její spuštění. To plánujeme na začátek roku 2019.
Ztráta dítěte je noční můrou každého rodiče. Pohřešovaných dětí v ohrožení bývá v ČR ročně několik desítek. Díky přímému propojení aplikace Echo s policejní databází se široká veřejnost může zapojit do pátrání již od samého začátku.
Výrazně tak roste šance na nalezení dětí. Spojení neziskové organizace, korporátní nadace a státní správy umožnilo vzniknout smysluplnému projektu, který bude mít pozitivní dopad na celou společnost. •
O autorovi| Martin Kaiser, autor aplikace Echo