Menu Zavřít

Modernizace, nebo msta?

23. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Na fakultě zuří boj mezi pedagogy a dávají se výpovědi

Poklidný život pedagogů na Vysoké škole ekonomické v Praze rozčeřilo loni v létě jmenovaní Jiřího Schwarze děkanem Národohospodářské fakulty, jedné ze šesti, které VŠE má. Výsledkem pnutí uvnitř fakulty je, že více než tucet vyučujících na přelomu zimy a jara změní zaměstnavatele. Někteří dostali výpověď, jiní odcházejí sami. Mezi nimi je devět profesorů a docentů, kteří byli doposud považováni za klíčové. „Koncepce výuky i její náplň potřebují razantní změnu, fakulta stále příliš mnoho čerpá ze své padesátileté minulosti. Mnohé z toho, co se tu učí a jak se učí, je překonané,“ řekl týdeníku EURO Jiří Schwarz, známý především jako spoluzakladatel a šéf Liberálního institutu.

Dělal si, co chtěl.

Pro pochopení současných hádek mezi pedagogy je třeba vrátit se bezmála o rok a půl zpět. V září 2002 tehdejší děkan Ivo Straka zakázal profesoru Robertu Holmanovi přednášet základní kurs mikroekonomie. Důvodem bylo, že Holman ve svých přednáškách říkal něco jiného, než co bylo součástí schválených standardů výuky předmětu, a porušováním se veřejně chlubil. Holman spolu s kolegy Jiřím Schwarzem a Miroslavem Ševčíkem argumentovali, že standardy kursu jsou přežilé a místo učení ekonomického myšlení se omezují na biflování pouček. Vzedmutí studentské podpory Holmana přimělo kandidovat loni v březnu do akademického senátu fakulty, který měl následně navrhnout rektorce školy ke jmenování nového děkana.

Přednáška jako TV spot.

Holmanova kandidátka drtivě vyhrála a její členové obsadili dvě třetiny míst v akademickém senátu fakulty. Není proto divu, že blízkého Holmanova spolupracovníka Schwarze následně senát navrhl na nového děkana. „Ševčíkovi nic jiného než začít bojovat za Holmana nezbývalo. Jeho přednášky se také vzdalovaly standardům, připomínaly více jeho glosování ekonomického vývoje v televizi Nova než seriozní výklad látky. Dobře věděl, že když nezačne bojovat, budu muset dříve či později z výuky odvolat i jeho,“ soudí bývalý děkan Straka. Ševčík s tímto tvrzením nesouhlasí a tvrdí, že bývalý děkan na jeho přednáškách nikdy nebyl. „Holmanovy kvality jako pedagoga jsem nikdy nezpochybňoval, je ale bohužel špatným manažerem. Své vize, jak učit, nikdy nebyl schopen uvést do podoby uceleného kursu, který by mohla schválit akreditační komise. I s odstupem si myslím, že jsem nemohl postupovat jinak než jej z výuky odvolat,“ dodává Straka.

bitcoin_skoleni

Alespoň již nejsou fronty.

Program, s nímž „Holmanovci“ kandidovali do akademického senátu, se jim již podle Jiřího Schwarze podařilo z velké části naplnit. Holman se stal po Ivo Strakovi novým šéfem katedry makroekonomie a znovu vyučuje. Prodloužila se pracovní doba studijních oddělení, a budoucí ekonomové tak již nemusí stát fronty. Zrušeno bylo vyžadování lékařské omluvenky v případě neúčasti u zkoušky. Bývalý děkan se odmítl ucházet o místo v konkursu, nepřijal přeřazení do vědeckého oddělení a pro nadbytečnost dostal výpověď. „Nepovažoval jsem za nutné se účastnit konkursu, který slouží spíše pro přijímání zaměstnanců zvenku. Měl jsem smlouvu na dobu neurčitou a místo měnit nechtěl. Nabídka na umístění ve vědeckém oddělení měla externí charakter, a proto jsem ji odmítl,“ vysvětluje Straka, proč nabídky děkana Schwarze nepřijal.

Jména zatím neřeknu.

Na vážnější hodnocení je ještě brzy. Akreditace nových kursů a studijních programů je zdlouhavým procesem, takže první studenti plánovaných studijních oborů nastoupí nejdříve v září roku 2005. Hodnotit se zatím nedá ani kvalita nových vyučujících. „Mám připravené nástupce odcházejících pedagogů. Ručím za to, že budou minimálně stejně dobří, jména ale zatím říci nemohu,“ slibuje Jiří Schwarz. „Prestiž fakulty rozhodně nevzrostla, spíše naopak. Hlavním cílem nového děkana bylo zvýšit zájem o studium na fakultě, která byla doposud považována spíše za outsidera. Zatím se mu daří spíše opak. Kdybych stál nyní před rozhodnutím, jakou fakultu nebo třeba jen obor vedlejší specializace si na VŠE zvolit, rozhodně bych národohospodáře ze svých úvah vypustil. A myslím, že bych takto neuvažoval sám,“ vyslovuje obavy student pátého ročníku Milan Duda, který je zároveň šéfredaktorem Studentského listu, na jehož webových stránkách si znesvářené strany vyřizují anonymně účty. Nakolik jsou současné změny motivovány „mstou za Holmana“ a nakolik snahou modernizovat výuku, je těžké posoudit. „Myslím, že motivací je z 95 procent msta,“ říká anonymně jeden z vysoce postavených pedagogů. On i další oslovení kantoři se shodují na jednom: „Kdyby rektorem školy byla charismatická osobnost typu Ivana Wilhelma na Univerzitě Karlově, nemuselo vyřizování účtů mezi znesvářenými skupinami klesnout tak nízko.“ Stanovisko rektorky Jaroslavy Durčákové se týdeníku EURO nepodařilo zjistit, v uplynulých čtrnácti dnech byla na dovolené.

  • Našli jste v článku chybu?