Závod společnosti Siemens na výrobu elektromotorů v Mohelnici získal jako první výrobní závod v Olomouckém kraji osvědčení Bezpečný podnik.
Foto: Siemens
Toto osvědčení vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Státní úřad inspekce práce na základě splnění požadavků národního programu zavádění systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Až 1,5 milionu elektromotorů letos vyrobí mohelnický závod společnosti Siemens na výrobu asynchronních elektromotorů, který je největší svého druhu v Evropě. Jde o rekordní počet v období po celosvětové hospodářské krizi. Rostoucí objem výroby jde ruku v ruce se stále rostoucí bezpečností výroby.
„Pokles výroby během krize jsme využili k dalšímu zlepšení pracovních podmínek a organizace práce. Výsledkem je ocenění, které jsme získali jako první výrobní závod v Olomouckém kraji,“ řekl Pavel Pěnička, ředitel mohelnického závodu Siemens a dodal: „Péči o zdraví a bezpečnost práce věnujeme velkou pozornost. Myslíme i na zaměstnance se změněnou pracovní schopností, pro které jsme zřídili chráněnou dílnu přímo v podmínkách průmyslové výroby.“
Od opětovného vstupu do závodu v roce 1994 společnost Siemens investovala přes čtyři miliardy Kč do modernizace podniku, rozvoje vývoje a výroby, zlepšení výrobních podmínek a ochrany životního prostředí. Dnes je mohelnický Siemens největším závodem na výrobu asynchronních elektromotorů v celé Evropě a zaměstnává 2200 lidí. V příštím roce závod plánuje otevřít novou výrobní halu. Rozšíření výroby přinese dvě stě nových pracovních míst.
Program „Bezpečný podnik“ má za cíl zvýšit úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, včetně ochrany životního prostředí, a docílit tak vyšší úrovně kultury práce a pracovní pohody, společně s vytvořením podmínek pro zavedení integrovaného systému řízení v souladu s předpisy České republiky a Evropské unie. Program byl vyhlášen v roce 1996 ministrem práce a sociálních věcí, garantem programu je Státní úřad inspekce práce v Opavě. Požadavky na systém řízení BOZP, specifikované v programu „Bezpečný podnik“, vychází z principu a zásad uplatňovaných systémovými normami ISO 14001 a ISO 9001 a jsou v souladu s požadavky pro systémy řízení BOZP stanovenými dokumentem OHSAS 18001 a příručkou ILO-OSH 2001 vydanou Mezinárodní organizací práce při OSN.