Most k polidštění Takže nejen Libeňský most. Na zavření jsou v Praze desítky mostů a lávek. Aco se stane, až bude po Libeňáku následovat Hlávkův nebo Palackého most? Konečně doceníme unikátní Trojský most za více než miliardu, který jediný nemá několik křížků na pilířích. Jen zatím vlastně nikam nevede...
Vytěžit by z toho mohli také Zelení, a to nejen kritikou svého koaličního partnera z ČSSD Petra Dolínka, který si patrně teprve po pádu lávky v Troji uvědomil, že až se zhroutí velký most s auty a tramvají, bude to už fakt velký průšvih na úrovni obecného ohrožení, a tedy tepláků. Ale i na katastrofických vizích je třeba hledat nějaká ta pozitiva.
Třeba že po uzavření páteřních mostů přes Vltavu se konečně zklidní Severojižní magistrála. Taky nikam nepovede.
Může se z ní však stát pěkný městský bulvár. Nakonec není to tak dávno, co měla Praha jen jeden most. Ten Kamenný, nyní Karlův. Jen pak asi bylo předčasné zvát do Prahy slovutného dánského architekta Jana Gehla, aby magistrálu polidštil. Praha to za vydatného přispění svých radních a primátorky dokáže vyřešit sama.
Katolický instalatér
Prezidentské volby jsou za námi aje čas splácet dluhy z kampaní. Na sociálních sítích se v minulých dnech začala objevovat reklama českého koupelnového ráje Siko. Na fotografii je holohlavý instalatér stojící ve vaně s vrtačkou v ruce. Na dně vany se snad nedopatřením povaluje igelitka firmy Siko a okolo se to hemží autentickými sprchovými gely. „Konečně. Voda v koupelně už teče. Děkujeme rodinné firmě Siko za velkorysou nabídku pomoci a profesionální služby!“ hlásá inzerát.
Na sítích ho šíří jistý Pavel Fischer. Kdo jste už za těch pár dnů zapomněli, jde o neúspěšného prezidentského kandidáta, který se teď díky firmě Siko zřejmě vrhl na instalatérskou dráhu. Zakladatelka firmy Siko Jaroslava Valová evidentně ve Fischerovi jistý talent poznala už před volbami, když mu na transparentní účet poslala deset tisíc korun. Pavel Fischer přitom ve své nové profesi může těžit právě ze své dosavadní skromné politické dráhy. Přeměnit voliče v zákazníky vůbec nebude těžké. Zejména věřící Češi si ho velmi oblíbili. Redakce Odposlechu mu proto radí nový slogan na billboardy: Katolických politiků už jsme měli mnoho, ale katolického instalatéra máme jen jednoho. Amen.
Veš v kožichu
Ministr průmyslu v demisi Tomáš Huner nevykročil k politické kariéře v barvách Andreje Babiše zrovna pravou nohou.
Veřejnost si všimla především toho, jak nešikovně projevil vlastní názor v kauze lithium a pokoušel se se společností Geomet dospět k nějakému vzájemně přijatelnému řešení zlopověstného memoranda, které je pro Andreje prostě a jednoduše neplatné jako jakákoli dohoda, která se mu nehodí do krámu. Jenže aby toho nebylo málo, přivedl si Huner na ministerstvo jako poradce slovenského exministra hospodářství Tomáše Malatinského, který v době svého úřadování velmi dlouhou dobu odmítal podepsat rekordní jedenapůlmiliardové daňové úlevy pro Babišovo Duslo Šal'a.
To bylo starostí, než ho nahradil v ministerském křesle Andrejův parťák Pavol Pavlis, spoluvlastník bratislavského přístavu, v němž se hnojiva z Dusla nakládala na dunajské šífy. Ten podepsal za pár dní a neškudlil. A teď Andrejovi tu veš nasadí v Praze do kožichu jeho vlastní ministr.
Benešova pojistka
Staré pořekadlo říká, že na vrcholu fouká nejvíc. Když jste šéfem nejvýznamnějšího podniku ve vlastnictví státu, platí to dvojnásobně. Přežití je otázkou dobrých kontaktů.
Právě pečlivě udržovaná síť vazeb je hlavním důvodem, proč Daniel Beneš zůstává již sedmým rokem v křesle generálního ředitele Skupiny ČEZ.
Je obecně známým faktem, že Andrej Babiš mu jde po krku. Mnozí věštili, že Beneš bude odvolán z funkce krátce poté, co v politice skončí expremiér Bohuslav Sobotka; roli spojky mezi nimi plnil vlivný právník Radek Pokorný. Jenže mazaný šéf ČEZ má v rukávu ještě další trumfy. Již od 90. let se zná se současným prezidentem Milošem Zemanem.
Tykají si spolu a přátelí se.
Účast Daniela Beneše v kotli nejvěrnějších prezidentových fanoušků při vyhlašování výsledku voleb lze číst jako jasný Zemanův signál Babišovi: Daniel je můj kluk, na toho mi nesahej. Po trhu již delší dobu koluje informace, že Zeman nejmenoval Babiše premiérem jen tak, ale měl několik podmínek. Jednou z nich je Benešovo setrvání v čele energetické skupiny.
Pokud nepočítáme hradní partičku okolo Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, tak nikde jinde nepřejí prezidentovi pevné zdraví tolik jako v ředitelně největšího českého výrobce elektřiny. 0