Ratingová agentura Moody's snížila výhled hodnocení českého bankovního systému ze "stabilní" na "negativní", hlavně kvůli ekonomickému zpomalování v Evropě a rostoucímu tlaku na kvalitu aktiv a ziskovost. Informovala o tom v noci na pátek agentura Reuters.
Foto: Profimedia.cz
“Změna výhledu primárně reflektuje názor ratingové agentury na to, jak oslabí provozní prostředí bank kvůli ekonomickému zpomalení v Evropské unii,“ uvedla Moody's. “To vytvoří nový tlak na kvalitu aktiv a dopadne to na ziskovost bank i kapitalizaci,“ dodala agentura s tím, že český bankovní systém má vysokou kapitálovou přiměřenost a stabilní finanční základnu v depozitech.
“Snížení výhledu na úvěrové hodnocení českého bankovního sektoru je poměrně logické. Důvodem je podle agentury Moody’s zhoršení ekonomické situace u obchodních partnerů České republiky a fakt, že drtivá většina bankovního kapitálu je vlastněna zahraničními bankami, které by se mohly za jistých okolností dostat do problémů. To by mohlo způsobit, že vznikne tlak na vyvádění kapitálu z českých bank do jejich zahraničních vlastníků,“ uvedl pro Mediafax analytik GE Money Bank Petr Gapko.
“Obava, kterou vyslovila Moody´s, se nám jeví jako nepravděpodobná, protože vzhledem k nastaveným regulatorním limitům a dozoru ČNB není pro zahraniční matky jednoduché ze svých dceřiných bank vyvádět kapitál. Navíc by tím snižovaly hodnotu své investice, a to si mateřské společnosti velmi dobře uvědomují. Vedle toho je třeba zdůraznit, že český bankovní sektor je zdravý. Zhoršení výhledu tak reflektuje potíže v eurozóně a znamená, že v případě dalšího prohloubení těchto problémů a při náznaku jejich přelití do českého bankovního sektoru, by mohlo dojít ke snížení jeho ratingu. Zprávu proto nepovažuji za něco výrazně negativního, zejména pokud vezmeme v úvahu, že v nedávné minulosti spadl rating spousty bank a států v zahraničí,“ doplnil analytik.
Moody's očekává zpomalení ekonomického růstu na 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v tomto roce a na 0,6 procenta HDP v roce příštím. Podle agentury nicméně poroste poměr špatných úvěrů, který se zvýšil na šest procent ke konci července tohoto roku z tří procent na konci roku 2007.
Podle zátěžových testů českých bank, jejichž výsledky zveřejnila tento týden Česká národní banka (ČNB), mají finanční ústavy v zemi mnohem lepší kapitálovou základnu, než mnozí z jejich konkurentů v Evropské unii a uvedla, že banky mohou přežít případný státní bankrot některé z členských zemí Evropské unie relativně bez problémů.
Kapitálová přiměřenost českého bankovního sektoru by měla zůstat nad 11 procenty dokonce i při negativním scénáři, který ČNB testovala. V září tohoto roku to přitom bylo 15,7 procenta. Celkový poměr úvěrů k vkladům u českých bank je na úrovni 73 procent.
České banky jsou většinou vlastněny zahraničními finančními ústavy, zdůraznila agentura Reuters. Mezi tři největší patří Česká spořitelna, kterou vlastní Erste Group, dále ČSOB vlastněná KBC a Komerční banka, jejímž vlastníkem je francouzská Société Générale.
“I když české banky v posledních letech zvýšily kapitálovou přiměřenost, z velké části jsou vlastněny zahraničními subjekty, což může vytvářet rizika z hlediska současného nejistého ekonomického prostředí,“ uvedla agentura Moody's s tím, že české banky by mohly čelit tlaku na vyvážení kapitálu k jejich západoevropským mateřským firmám