Menu Zavřít

Motor už běží

5. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Deflační tlaky byly způsobeny mimořádným souběhem faktorů

V prvních měsících letošního roku se poprvé v historii České republiky snížila hladina spotřebitelských cen oproti předchozímu roku. Je třeba nejen zmapovat příčiny a charakterizovat efekty tohoto vývoje, ale rovněž se pokusit o odhad obrysů podmínek očekávaného vývoje.

Koruna a suroviny.

Okruh příčin deflace naznačil již vývoj ekonomiky a jeho cenových okruhů v loňském roce. Po celý rok probíhalo zpomalování tempa růstu ekonomiky, což mírnilo či eliminovalo inflační tlaky z poptávkové strany ekonomiky. K takovému vývoji dochází vždy, kdy realita růstu neodpovídá jeho potenciálu.
V řetězci příčin pohybu cen směrem dolů měly hlavní spouštěcí roli dva zdroje cenových impulsů. K těm patřilo především výrazné posílení koruny a nízké ceny surovin a meziproduktů na světových trzích. Společným důsledkem byl významný pokles cen dovozních, jenž se pak promítal do dalších cenových okruhů.
Signálem úbytku inflačních tlaků se stal vývoj cen zemědělských a průmyslových výrobců, který se téměř po celý rok pohyboval na úrovni nižší v porovnání s rokem předchozím. Pokles cen v tomto cenovém okruhu vypovídal o tom, že náklady na nabídkové straně ekonomiky se snižují a že s určitým časovým zpožděním se promítnou do zpomalení či snížení cen spotřebitelských.
Nezanedbatelný vliv na cenový vývoj v porovnání s předchozími roky mělo jen mírné zvýšení cen regulovaných produktů. I na regulovaných trzích totiž došlo k pohybu cen směrem dolů, a to u elektrické energie a plynu. Důvodem přitom byl nejen vývoj cen energetických surovin na světových trzích, ale i nadbytek elektrické energie v tuzemsku.

Investice.

Chceme-li rámcově ocenit náklady a efekty deflace, pak je zřejmá klíčová role negativního vlivu poklesu cen investičních procesů. Investorům totiž cenový pokles zúžil prostor pro ziskovost, a řada investičních projektů se tudíž neuskutečnila. Dosvědčuje to nejen pokles investiční aktivity v České republice, ale i tendence v investičních procesech u zemí, které prošly testem dlouhodobější deflace.
Příkladem může být Japonsko, kde v průběhu celé poslední dekády převažoval deflační vývoj, jenž úzce korespondoval s poklesem investiční aktivity. Nepříznivý dopad nižší cenové hladiny postihl zejména dlužníky, u kterých tak vzrostlo riziko nedostatečné likvidity, případně nesolventnosti. Tento trend byl empiricky potvrzen narůstajícím objemem nesplacených úvěrů.
Ke krátkodobě působícímu přínosu deflačního vývoje v tuzemské ekonomice patřilo zvýšení atraktivnosti cen podněcujících zájem domácností zvyšovat spotřebu. Ekonomickým přínosem mohl být i podpůrný vliv na rozvoj cestovního ruchu. Využití tohoto efektu však zabránily nejprve povodně a později zvýšená bezpečnostní rizika, která omezila zahraniční cesty.

Málo dobrého.

Souhrnná bilance nákladů a efektů deflace vyznívá v jednoznačný převis nákladů, respektive v převahu nepříznivých dopadů. Ty spočívají v útlumu technologické modernizace produkčních kapacit, který podvazuje dlouhodobou dynamiku tempa ekonomického růstu. Příkladem toho, že se jednotlivé státy snaží deflaci pokud možno vyhnout, je skutečnost, že pokles cen v současné době vykazuje pouze malá skupina zemí, do které patří Japonsko, Tchaj-wan, Hongkong a Česká republika. Na pokraji deflační zóny je Německo.
Naplnění obav, že Česká republika setrvá v deflaci delší dobu, je však málo pravděpodobné. Deflační tlaky byly totiž způsobeny zcela mimořádným souběhem faktorů působících jak na nabídkové a poptávkové straně ekonomiky, tak i v oblastech regulovaného segmentu trhu. V současné době, v podmínkách umírněných kursových pohybů, existují již signály svědčící o tom, že oslabí síly, jež tlačí ceny dolů. Dovozní ceny i ceny průmyslových výrobců již opět začínají stoupat, což je možné považovat za příznak nastartování běžného, tedy umírněného pohybu cen po nákladově cenové spirále směrem vzhůru.

bitcoin školení listopad 24

Zdroje obratu.

K potenciálním zdrojům inflačních tlaků menších rozměrů mohou patřit popovodňové aktivity stavebnictví, tradičně pak služby operující v méně konkurenčních podmínkách, částečně i mzdy v případě, že výrazněji předstihnou produktivitu. U regulovaných cen lze počítat se zrychlením cen nájemného. Pravděpodobný je postupný návrat potravin ke dlouhodobému trendu. Na druhé straně lze očekávat pokračování dlouhodobé tendence poklesu cen u produktů lehkého průmyslu, a to zejména v kožedělném, obuvnickém, textilním a oděvním průmyslu.
Ukončení válečného konfliktu v Iráku lze pokládat za šanci pro zlepšení investičního klimatu a pro následné oživení světové a západoevropské ekonomiky. Naskytla by se tak příležitost i pro zrychlení růstu české ekonomiky, a to nejspíše ve druhé polovině roku. I poptávková strana ekonomiky by tak mohla napomoci k návratu cen do běžného nízkoinflačního růstového koridoru, který by byl blízký vývojovému trendu několika posledních let. Ve vývoji spotřebitelských cen v roce 2003 se pravděpodobně prosadí určující role pohybu nákladových hladin, jen v menším rozsahu by se měl projevit vliv tlaků poptávkových. Odhad růstu inflace v roce 2003 se pohybuje v rozmezí od jednoho do 2,3 procenta.

  • Našli jste v článku chybu?