Kombinace irského pubu a asijských pokrmů je sice zvláštní, ale funguje skvěle. Dovezené jídlo už tak dobře nechutná ani nevypadá
Sofie Smithová je na pražské gastroscéně známým jménem. Možná si vzpomenete na angažmá této výrazné irské kuchařky s asijskými předky v restauraci Angel nebo třeba v Sanshu. Poté hostovala v různých pražských restauracích a asi před rokem stála u zrodu The Sexy Curry Company (TSCC). Soudě podle názvu společnosti mají Sofie a její kolegové na otázku položenou v titulku jasnou odpověď. Já už si tak jistá nejsem.
Vy se ovšem můžete správné odpovědi zkusit dopátrat sami. Pak je třeba vypravit se do uliček Starého Města do James Joyce Irish Pubu, najít volný stůl mezi pijáky cideru a guinessu, zvolit místo stálého jídelního lístku podniku ten papírový, který máte ve stojánku na stole, a vybrat si z něj chod, který vás osloví nejvíce. Můžete si tu ovšem také jen vyzvednout jídlo, které objednáte předem po telefonu, nebo si kari nechat doručit prostřednictvím dvou dovážkových služeb. Já radím najít si čas na posezení v pubu.
Tady, nebo s sebou?
Pokud jsem správně pochopila filozofii The Sexy Curry Company, společnost míří spíše na zákazníky, kteří si jídlo objednají s sebou, a to buď osobně, nebo prostřednictvím dovážky. Na místě v pubu jsme většinou kari konzumovali jako jediní. Zpravidla to vyvolalo zájem obsluhy nebo majitele, který se osobně přišel ujistit, zda nám jídlo chutná, a položil pár doplňujících dotazů stran našeho zájmu o kari jako takové.
Přiznám se, že nejsem pravidelným zákazníkem dovážkových služeb, dokonce jsem využila dovážku jídla pro účely této recenze poprvé, abych co nejpřesněji zhodnotila možnosti, které The Sexy Curry Company nabízí.
Byla jsem zaskočena, že kurýr přivezl objednané jídlo na kole a že papírová taška, kterou mi předal, byla důkladně zamaštěná, takže mi zrovna sexy nepřišla. Je pravda, že jídlo bylo hezky zabalené, krabičky popsané, nechyběly ubrousky a příbory, ale co naplat, když kelímky obsahující kari dostatečně netěsnily a při jízdě na kole po kočičích hlavách Starého Města omáčka evidentně překonala okraje obalů a ušpinila nejen tašku.
Nevím, jestli lze tento nedostatek přičítat jen nevhodnému způsobu přepravy. Mám za to, že by The Sexy Curry Company měla s takovou možností při dovážce počítat a adekvátně tomu jídlo zabalit. Schválně jsem si objednala i Homemade Flatbread (65 korun) neboli dle menu „domácí pečený chléb, který se hodí ke všem typům omáček“. Byl v alobalu, takže jakž takž teplý sice byl, ale úplně vlhký a gumový. Tuhle přílohu rozhodně objednávat s sebou nedoporučuji. Předkrmové kuřecí špízy Satay dorazily maličko vychladlé, ale díky skvělé chuti tento nedostatek ráda odpouštím. Čtyři malé špízy s kousky marinovaného ogrilovaného kuřecího masa doprovázela lehce pikantní omáčka s nahrubo nasekanými kousky pražených arašídů, která mi chutnala mnohem více než její běžnější hladké a sladší verze.
Neméně dobré byly i předkrmy, které jsem okusila na místě: nasládlá, krásně měkká lepkavá vepřová žebírka s nakládaným zázvorem (145 korun) a vegetariánská, v cizrnovém těstíčku smažená – leč nemastná – pakora s červenou cibulkou a sladkokyselým tamarindovým čatní (95 korun).
„Nejlepší kari světa“ U hlavních jídel už nebyly pozitivní zážitky tak jednoznačné, ale přesto převažovaly.
Z kategorie jídelního lístku „nejoblíbenější indické kari“ jsme ochutnali hovězí madras (235 korun). Jídlo je velmi výrazně kořeněné, ale chutě jsou tak dobře vyladěné, že žádná složka nepůsobí rušivě. Maso bylo výborné, ale nějak jsem se neuměla v omáčce popasovat s celými chilli papričkami i se stopkou a celými kafrovými listy. Působí to autenticky, ale lovit z jídla suroviny, které se nedají sníst, mi je na obtíž. Zvlášť když se to opakuje i u druhého jídla Jungle Duck (285 korun) ze sekce „další světová kari“.
Z kachního kari jsem kromě tří papriček a listů kafrové limety vylovila i kost, která se tam dostala zřejmě nedopatřením, a ze všech ochutnaných jídel mi právě tohle přišlo nejslabší. Chuť omáčky byla velmi výrazná, nad vším vyčnívala právě chuť kafrových listů a citronové trávy, ale maso samotné, jakoby se v omáčce ani nevařilo, bylo skoro mdlé a dušená kůže na něm mu také na atraktivitě zrovna nepřidávala. Pod slovem sexy si asi holt každý představí něco jiného.
O mnoho víc mě potěšilo kuře Cape Malay (205 korun), které by se dalo označit za skoro dětské jídlo. Směs koření malay je sice také výrazná, což se dá od kari tak nějak očekávat, ale není pálivá a sušené meruňky v omáčce jídlo krásně osladí a uhladí. S miskou rýže je to ideální jídlo i pro ty, kteří s exotikou neradi experimentují.
Nejzvědavější jsem byla na hovězí rendang (265 korun), vyhlášené jídlo jiného pražského podniku a dle CNN a místního menu jedno z 50 nejlepších jídel na světě. Rendang je zajímavý tím, že jde o kari podávané v podstatě bez omáčky, která se při vaření částečně vyvaří a vsákne do masa, rozpadajícího se na vlákna. V rendangu nesmí chybět zázvor, citronová tráva, chilli, koriandr, kurkuma a další koření, ze kterého se vytvoří pasta, v níž se maso nejdříve smaží a pak dlouze vaří s kokosovýmo mlékem, až se omáčka téměř vyvaří a maso je dokonale měkké.
Pokud máte rádi výrazné chutě exotického koření, určitě rendang vyzkoušejte. TSCC ho umí velmi dobře. A můžete k němu vyzkoušet i výše zmíněný flatbread, vyšší placku bílého chleba připravenou v peci na pizzu, poměrně mastnou, ale hodící se, když na talíři nechcete nechat ani kapku omáčky.
Za zmínku stojí i přílohový Asian Slaw Salad (75 korun), salát ze strouhané mrkve, bílého zelí a kedlubny typu Coleslaw, ale vyladěný do asijska. Sezamová zálivka s trochou majonézy a lístky koriandru pozvedly salát připravený z vcelku obyčejných surovin do luxusních sezonních výšin. Neumím si představit o moc lepší přílohu na podzimní stůl.
The Sexy Curry Company nenabízí žádné dezerty a ani na stručném nápojovém lístku nenajdete nic mimořádného. Vybírat ovšem můžete z aktuální nabídky James Joyce Pubu.
Kromě zmiňovaného Jungle Duck kari mě všechna jídla bavila a ráda si je dám znovu.
Vím ale určitě, že na ně zamířím do James Joyce Pubu a nebudu si je objednávat po telefonu. Kombinace atmosféry isrkého pubu a převážně asijských jídel je sice zvláštní, ale funguje skvěle. Personál pubu je pozorný a milý a irské pivo nebo sklenička cideru se ke kari podle mě báječně hodí. Někdy večeři doprovází živá hudební produkce, což však nemusí být vždycky příjemné, takže plánujeteli klidnou večeři, raději si zjistěte program předem. Když budete mít štěstí, jídlo vám přinese samotná Sofie Smithová v černém tričku s růžovým nápisem Sexy, tak jako při poslední návštěvě nám. l The James Joyce Irish Pub U Obecního dvora 4, Praha 1 tel.: 222 314 405 e-mail: kitchen@thesexycurrycompany.com Otevírací doba Po–So 16.00–22.00
Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.
Výběr z jídelního lístku The Sexy Curry Company nenabízí žádné dezerty a ani na stručném nápojovém lístku nenajdete nic mimořádného. Vybírat ovšem můžete z aktuální nabídky The James Joyce Irish Pubu.
• Mughlai Chicken Korma – kousky kuřecích prsou vařených v aromatické jemně pálivé omáčce se šafránem, praženými mandlemi a zlatými sultánkami. Dokonalé pro milovníky Tikka Masaly a jemnějšíćh chutí • 225 Kč • Chicken Jalfrezi – kousky kuřecích prsou marinovaných v kořeněném jogurtu a osmažené v naší pálivé masale Jalfrezi s cibulí, paprikou, rajčaty a zelenými chilli papričkami. Vše dochucené čerstvým koriandrem • 225 Kč • Chicken Madras – pálivé kari původně z jižní Indie, okořeněné vlastnoručně připravenou směsí Madras masala. Kokosové mléko příjemně zjemňuje ostrou chuť chilli papriček • 205 Kč • Prawn Jalfrezi – základem tohoto pikantního pokrmu je restovaná cibule, paprika, rajčata a zelené chilli. Jde o „suché” kari pouze s malým množstvím omáčky • 295 Kč • Vindaloo Duck – kachní maso v naší speciálně
připravené omáče Vindaloo • 85 Kč • Lamb Rogan Josh – klasické jehněčí kari z Kašmíru; středně pálivé kari se spoustou omáčky, skvělé s rýží nebo s chlebem • 285 Kč • Lamb Vindaloo – kousky jehněčího masa marinované v jogurtu, zázvoru, česneku a koření, dušené s dalším kořením, cibulí a chilli papričkami • 285 Kč • Thai Green Chicken Curry – zelené kari s kuřecími pršíčky, kokosoým mlékem, hráškem, thajskou bazalkou a bambusovými výhonky; středně pálivé • 225 Kč • Cape Malay Chicken – aromatické kuře jemné chuti připravené s naší vlastní směsí kari koření Malay; meruňky dodávají tomuto jihoafrickému kari nasládlou chuť • 205 Kč • Thai Green Prawn Curry – středně pálivé thajské kari vyrábíme s vlastní zelenou kari pastou, kokosovým mlékem, bambusovými výhonky a thajskou bazalkou • 295 Kč • Rendang Beef – středně pálivé „suché“ hovězí kari indonéského původu je připravené s kokosem, šalotkou, citronovou trávou a aromatickým kořením • 265 Kč • Massaman Beef – středně pálivé jídlo se spoustou kokosové omáčky, s bramborami a praženými arašídy • 245 Kč Recenze všech restaurací najdete na http://euro.e15.cz/toprestaurace
hodnocení
široká nabídka kari
atmosféra irského pubu
příjemná obsluha
nedokonalé balení jídla s sebou
O autorovi| Klára Donathová, spolupracovnice redakce