NÁRODNÍ CENA ZA JAKOST Minulý týden rozdával stát cenu za jakost. Pro podnikatele není její získání jen otázkou prestiže. Pomůže jim také zjistit, kde jsou silná a slabá místa jejich firmy. Rada České republiky pro jakost udělila minulý týden několika institucím Národní cenu ČR za jakost.
NÁRODNÍ CENA ZA JAKOST Minulý týden rozdával stát cenu za jakost. Pro podnikatele není její získání jen otázkou prestiže. Pomůže jim také zjistit, kde jsou silná a slabá místa jejich firmy.
Rada České republiky pro jakost udělila minulý týden několika institucím Národní cenu ČR za jakost. Jde o nejvyšší ocenění, které lze v Česku v oblasti managementu kvality získat. Hodnocení je prováděno podle kritérií Evropské nadace pro management kvality užívaných téměř ve všech evropských zemích.
„Hodnocení v Programu Národní ceny za jakost je nejkomplexnějším pohledem na organizaci, jaký se ve světě používá. Proto se společnosti, které v tomto hodnocení uspějí, těší v celém světě velké úctě,“ řekl Robert Szurman, předseda Rady ČR pro jakost. „A mne osobně velmi těší, že se u nás do Národní ceny zapojují nejen komerční společnosti, ale i organizace veřejné správy, školy a další instituce,“ dodal.
Cena za jakost je od letošního ročníku udělována ve dvou sektorech - veřejném a podnikatelském. Za firmy do 250 zaměstnanců získala minulý týden ocenění akciová společnost IFE-CR a za veřejný sektor Česká obchodní inspekce. Firmy jsou hodnoceny v rámci „modelu EFQM“ podle devíti různých kritérií. Výsledky jsou zvažovány především s ohledem na zákazníka. Hodnotí se však i spokojenost zaměstnanců a vztah firmy k okolí, kde působí. Jde tedy o komplexní analýzu. Společnost se tak dozví, kde jsou její silná i slabá místa. „Národní cena ČR za jakost není pro firmy jen soutěží. To by bylo skutečně málo. Je především silným nástrojem řízení, který perfektně funguje. Dokládají to výsledky dlouhodobých zkoumání v zahraničí, které prokázaly, že firmy aplikující příslušný model EFQM mají v průměru dvojnásobně lepší výsledky oproti srovnatelným firmám, které model nepoužívají,“ dodává Zdeněk Vorlíček, výkonný místopředseda Rady ČR pro jakost. Přesto je ale v Česku zatím o toto ocenění mezi firmami malý zájem. Daleko větší byla dosud odezva u veřejného sektoru.