Menu Zavřít

Mynář se scházel i s bývalým ministrem Kněžínkem. Naléhal na něj v kauze Bartík

28. 5. 2019
Autor: čtk

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se dvakrát sešel s bývalým ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem. Jednali spolu mimo jiné o Zemanově podnětu ke stížnosti pro porušení zákona ve sporu prezidenta s někdejším brněnským zastupitelem Svatoplukem Bartíkem. Vyplývá to ze záznamů ministerstva spravedlnosti. Kněžínek nakonec vyhověl a stížnost podal. Schůzky s Mynářem ale byly podle informací týdeníku Euro jedním z důvodů, proč Kněžínek podal rezignaci.

Na začátku letošního roku se bývalý ministr Jan Kněžínek sešel na žádost Hradu s kancléřem Vratislavem Mynářem, který ho přesvědčoval o tom, aby podal stížnost pro porušení zákona kvůli odložení trestního oznámení na bývalého brněnského zastupitele a poradce premiéra Bohuslava Sobotky Svatopluka Bartíka. Ten o prezidentu Miloši Zemanovi tvrdil, že má rakovinu.

Kněžínek Mynářovi v této věci vyhověl a stížnost k Nejvyššímu soudu skutečně podal, ačkoli sám uvedl, že takový postup v neprospěch podezřelého není standardní. Pokud by totiž Nejvyšší soud nakonec shledal, že je stížnost oprávněná, může jen vynést akademický výrok, ale podezřelého už nijak potrestat v pravomocně skončené věci nemůže.

Kněžínek svou schůzku s Mynářem o kauze Bartík oficiálně zaevidoval. Proč se s Mynářem osobně mezi čtyřma očima setkal a zda byla kauza Bartík skutečně jediným důvodem setkání, už ale neobjasnil. „Nepamatuji se,” uvedl.

Kancléřův smajlík

Týdeník Euro se pokusil získat ke schůzce vyjádření i od kancléře Mynáře. Na otázku, z jakého důvodu inicioval schůzku s bývalým ministrem Kněžínkem, Mynář odpověděl pouze mrkajícím smajlíkem.

V záznamech ministerstva spravedlnosti lze najít i druhou schůzku obou mužů. Ta se týkala novely insolvenčního zákona. „Tuto schůzku inicioval pan Kněžínek. Šlo o to, aby prezident republiky nevetoval oddlužovací novelu insolvenčního zákona,” sdělil tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Měl by Vratislav Mynář skončit v úřadu prezidentova kancléře?

Kněžínek se také podle záznamů ministerstva spravedlnosti účastnil jednání poradního týmu prezidenta v Lánech o debatě nad stavem české justice. I tam se setkal s Mynářem. Mynářovy schůzky, potažmo celá atmosféra vztahu Hradu a justice, byly podle informací Eura také jedním z důvodů, proč se Kněžínek rozhodl před několika týdny odejít z funkce.

Schůzky nejsou trestné

Před časem upozornil týdeník Respekt také na Mynářovy schůzky s některými soudci. Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad. Hradní kancléř se sešel s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem, bývalým předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou či současným místopředsedou Ústavního soudu Jaroslavem Fenykem.


Přečtěte si komentář: Přichází drsná Mařenka


Státní zástupce Jan Lelek později neshledal setkání se soudci jako trestná. Poznamenal, že ne každý projevený zájem o soudem projednávanou věc musí být trestným činem zasahování do nezávislosti soudu. Počínání kancléře ale označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců, kteří schůzky neoznámili. V tom byl postup exministra spravedlnosti, který se schůzky zaevidoval, poučenější.

bitcoin_skoleni

Vratislav Mynář na zjištění státního zástupce reagoval oznámením, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku (SEN 21), organizaci Rekonstrukce státu a sdružení Frank Bold, kteří chtěli, aby se případ prošetřil.

Čtěte také:

Plané Zemanovy sliby. V Česku ubylo kapitálu z Číny i firem s čínskými vlastníky

Mynář stáhl žalobu na NBÚ kvůli neudělení prověrky. Zpochybňuje nezávislost soudců

Ekonomika Hradu aneb Kdo hlídá prezidentské peníze?

Pletichy v Lánech: odposlechy usvědčily Mynářova muže z předražení zakázky o desítky milionů

Doporučení za finanční dar? SPO dostala od Liglassu 200 tisíc

Transparency International podala trestní oznámení na Mynáře. Kvůli dotacím na penzion

  • Našli jste v článku chybu?