Menu Zavřít

Na burzu po čínsku

27. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Aby byly společnosti z Číny zaznamenány...

… na kapitálových zámořských trzích, nabízejí se ke koupi skupinám obchodovaným v USA

bitcoin_skoleni

Velké primární emise akcií (IPO) v New Yorku a Hongkongu čínských bank a pojišťoven jsou na prvních stránkách novin. V posledních letech však tiše vstupuje na mezinárodní kapitálové trhy jiný druh čínských společností. Podniky, jež nemají mohutnost nebo zisky na atraktivní primární emisi akcií, zjišťují, že mohou dosáhnout kýženého kótování v zámoří cestou obrácené fúze.
Provádí se to takhle. Čínský podnik je typicky získán americkou „prázdnou společností“, která je bezcenná kromě jediného: je veřejně obchodovaná. Americké představenstvo firmy pak rezignuje a společnost převezme čínské, jež změní její název a vydá nové akcie pro hedgeové fondy a další nové investory, čímž získá miliony dolarů čerstvého kapitálu. Příklad: Sinovac Biotech, uznávaný výrobce vakcín se sídlem v Pekingu, provedl obrácenou fúzi v roce 2003 a následně získal dvanáct milionů dolarů.
Pro rostoucí počet čínských společností je obrácená fúze rychlejší a méně svízelná než IPO. Proces někdy trvá jen několik měsíců, uvádí Peter D. Zhou, generální ředitel newyorské firmy American Union Securities, která od roku 2005 pomohla zprostředkovat deset takových obchodů a v současnosti pracuje na dalších devíti. Jedním z nich je chystané převzetí společnosti Tieli Xiaoxinganlin Frog Breeding, která obchoduje s doplňky stravy vyráběnými z čínských lesních žab, firmou Ticketcart z nevadského Carson City, což je zaniklý podnik, který provozoval on-line obchod s kazetami do tiskáren. Od roku 2005 si obrácenou fúzi zvolilo všeho všudy asi 150 čínských společností. „Číňané si uvědomují, že tu je mnoho peněz,“ tvrdí Zhou.
Mnoho lidí z finančního světa není popularitou tohoto přebírání společností nadšeno. Málo čínských řídících pracovníků si uvědomuje, že Američané se obvykle takovým „prázdným slupkám“ vyhýbají, protože se s nimi typicky obchoduje na mimoburzovním trhu (OTC), uvádí Neil A. Torpey, hongkongský partner právnické firmy Paul, Hastings, Janofsky & Walker. „Nikdo je nesleduje, neexistuje trh s jejich akciemi,“ konstatuje, „takže po uplynutí dlouhé doby a po spoustě výloh a úsilí se nedosáhne základních cílů.“
Proč se tedy čínské společnosti do toho pouštějí? Z jednoho prostého důvodu: mají málo jiných možností. Je nepravděpodobné, že malé společnosti v „rezavém pásu“, kde upadla průmyslová výroba, nebo v odvětvích, která nejsou lákavá, přitáhnou pozornost rizikového kapitálu a soukromých kapitálových investorů, jimiž se Čína hemží. Navíc existuje dvouletá čekací lhůta, než se lze zapsat na prosperující burzy v Šanghaji nebo Šenženu. „Prohlásí-li nějaký americký finančník, že vás dostane na burzu během dvou měsíců, pěkně vás tahá za nos,“ uvádí manažer jednoho amerického hedgeového fondu, který chce zůstat v anonymitě, protože investoval do jedné čínské společnosti, jež provedla obrácenou fúzi.
Dalším důvodem, proč čínské společnosti upřednostňují tyto obchody, je, že do nich méně zasahují investoři. Po obrácených fúzích obvykle následuje neveřejná emise akcií. Hedgeové fondy, které jsou typickými kupci těchto akcií, nechávají management dále pracovat bez omezení, kdežto soukromé kapitálové investiční skupiny by typicky požadovaly větší slovo při rozhodování a zároveň místa v představenstvu.
Některým čínským společnostem účastnícím se těchto obchodů však nastaly právní problémy. Výrobce umělých hnojiv Bodisen Biotech a zaniklá společnost China Energy Savings Technology čelí skupinovým žalobám akcionářů pro údajné neoprávněné prozrazení.
Investoři však zastávají názor, že na obrácených fůzích není v zásadě nic pochybného. Některé známé čínské společnosti, jako jsou Sinovac a čínský výrobce baterií BAK Battery ze Šenženu, se vypracovaly z trhu OTC na American Stock Exchange nebo NASDAQ. „Když vidíme, že jich stále více roste směrem k mnohamilionové tržní kapitalizaci, akcie se bedlivěji zkoumají, je v nich větší likvidita,“ uvádí Mark Fleishhauer, hongkongský manažer portfolia u hedgeového fondu Jayhawk Capital Management, který v roce 2005 investoval do jedenácti obrácených fúzí včetně BAK Battery.
I příznivci obrácené fúze však uznávají její nedostatky. Při odhadovaných ročních výnosech 15,4 milionu dolarů v roce 2006 by společnost Sinovac dnes patrně nemusela cestu obrácené fúze volit. Helen G. Yangová, mezinárodní obchodní manažerka společnosti Sinovac, říká: „Kdybychom chtěli na burzu teď, lepší volbou by byl IPO.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?