Menu Zavřít

Na celní suspenze dosáhnou i menší firmy

10. 2. 2012
Autor: profit

Evropská komise zavádí nová pravidla pro celní suspenze, díky nimž mohou evropské podniky ušetřit za clo z materiálu dovezeného ze třetích zemí. Suspenze by mohly být nyní dosažitelnější i pro menší podniky.

Foto: Profimedia.cz

Nové sdělení Evropské komise, kterým se upravuje podávání žádosti o snížení celních sazeb, přináší zjednodušení a větší transparentnost. Ve světle snah EU o zvyšování konkurenceschopnosti unijního průmyslu se systém autonomních celních suspenzí a celních kvót dočkal významných změn, které zejména malým a středním podnikům ušetří náklady na dovoz zboží ze třetích zemí. V období hospodářské recese, kdy mnohé firmy při svém každodenním rozhodování počítají každou korunu, se bezpochyby jedná o krok správným směrem.

Žádosti pošlete do 20. února

Stejně jako v minulých letech mechanismus autonomních celních suspenzí a celních kvót také umožňuje společnostem podat námitku na již platnou celní suspenzi nebo kvótu. A to v případě, že je v důsledku platnosti těchto opatření ohrožena jejich konkurenceschopnost a jsou schopny prokázat, že dotčený výrobek sami vyrábí. V současné době mohou české společnosti podávat žádosti o celní kvóty nebo pozastavení cel, a to až do 20. února 2012. Pokud budou v EU schváleny, vstoupí příslušné celní suspenze nebo kvóty v platnost od 1. ledna 2013.

Výzvy členských států o snížení minimální hranice potenciálně nevybraného cla, které firmy musí splnit, aby se suspenze nebo kvóta staly platnými, již v Evropské komisi dlouho rezonovaly. Od současného kola podávání žádostí se toto kritérium snížilo na 15 tisíc eur ročně. Přitom stejně jako v minulých letech se mohou firmy pro dosažení této minimální hranice při žádostech na tentýž výrobek spojovat.

Co se mění

Systém projednávání žádostí bude zprůhledněn. Firmy tak budou moci kdykoliv nalézt informace o nových žádostech, popřípadě o stavu projednávání jejich konkrétní žádosti na internetových stránkách Komise. Stránky budou také doplněny o kontaktní údaje jednotlivých národních orgánů, u nichž lze žádosti podat, případně získat další informace.

Konkrétnější podoby se nyní dočkal i pojem hotových výrobků, které jsou ze systému pozastavení cel vyjmuty. Zároveň jsou specifikovány výjimky, ve kterých lze i u této skupiny výrobků požádat o celní suspenze. Jedná se například o situaci, kdy v rámci výrobního procesu dochází ke kompletaci výrobků z technicky vyspělých součástí. Evropská unie tak reaguje na nutnost směřovat průmysl víc k vyšší přidané hodnotě výrobků.

Co přináší nová pravidla?

Nové sdělení Evropské komise o pozastavení všeobecných cel a o autonomních celních kvótách zahrnuje i následující pravidla:

- snížení limitu ročního nevybraného cla na 15 tisíc eur

- jasnější podmínky a harmonogram pro správu žádostí

- nové formuláře

- platnost od lednového kola 2013, pro žádosti předkládané Komisi v březnu 2012

bitcoin_skoleni

Nové sdělení dále upřesňuje, kdy nebude opatření o pozastavení cla i celní kvótě navrženo. Kromě již zmíněných hotových výrobků jde zejména o případy, kdy se na dovážené zboží vztahuje exkluzivní obchodní dohoda nebo výhradní právo duševního vlastnictví (obchodní názvy, průmyslové vzory a patenty), popřípadě existují-li již jiná zvláštní opatření ve prospěch výrobců v EU (například režim aktivního zušlechťovacího styku) nebo použije-li žadatel zboží pouze pro účely obchodování. Unie si také vyhrazuje právo žádost neschválit v případě, kdy by došlo ke střetu s jinou politikou EU (preferenční zacházení, dohody o volném obchodu apod.).

Autor pracuje na odboru mnohostranné a společné obchodní politiky Ministerstva průmyslu a obchodu.

  • Našli jste v článku chybu?