Menu Zavřít

Na cestě od levé k pravé hemisféře

1. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Glosy postaršího technokrata

bitcoin školení listopad 24

Blíží se rychle doba, kdy na světovou ekonomiku začnou dopadat podstatně a dlouhodobě významnější faktory, než je cena ropy. Nyní probíhají polemiky, kam se vlastně ekonomika ubírá, co čeká nás a hlavně naše děti v nejbližší budoucnosti. Ekonomičtí komentátoři se zabývají možným dopadem řady faktorů, ale zřídka kdy jejich souvislostmi. Shodují se, že současný hospodářský růst je opřen o extenzivní využívání technologií. Je zřejmé, že další vytváření přidané hodnoty je možné jen cestou inovací. Příkladem jsou produkty jako iPod, internet, webové stránky, vyhledávání informací a la Google, řetězy kaváren Starbucks, nanočástice. To jsou inovace, které nevznikly na základě inkrementálních postupů založených na logice a lineárním myšlení. Jsou ovlivněny nelineárními procesy intuitivnosti, kreativity a představivosti.
Zdá se, že je třeba, aby nastal průlomový přechod v našem myšlení od levé k pravé hemisféře. Levá hemisféra ovládá poznávací procesy, strategii, vědu a matematiku. Pravá ovlivňuje představivost, perspektivu, harmonii. Základem ekonomického růstu posledních tří set let byla nesporně nadvláda levé hemisféry. Na nutnou změnu doprava (ó, jak to koresponduje s politikou!) není populace ovšem vůbec připravena. Školy učí hard skills, matematiku, aplikace, technologie. Nerozvíjejí kreativitu, myšlení, představivost, práci s lidmi. Pravá hemisféra se rozvíjí spíše u jednotlivců a náhodně. Jedním z faktorů, který může ovlivnit žádoucí přechod, je bezesporu větší podíl žen na funkci ekonomiky a společnosti. Statisticky je podíl pravé hemisféry na aktivitě žen větší než u mužů. Vyšší zapojení žen tedy nejen vyrovnává zřejmé nerovnosti, ale také je efektivní nutností.
Dalším nesporným faktem je, že populace rychle stárne. Už slyším ty mladší zlomyslníky, kteří „vtipně“ konstatují, že Alzheimer příliš mezi pravou a levou hemisférou nerozlišuje. Fakt je ovšem ten, že při plánování potencionálních rekvalifikací starších pracovníků by bylo zcela chybné soustřeďovat se pouze na mechanický trénink ovládání nových technologií. Ten sice částečně vyřeší problém jejich potencionální zaměstnanosti, ale dělá z nich občany druhého řádu. Je sice dokázáno, že mozkové buňky odumírají závratným tempem už po dvacátém roce věku, žádná statistika však neříká, že rychleji v pravé části. Vyšší podíl pravé hemisféry není ovlivněn věkem, ale výchovou a podporou inovativního a kreativního myšlení státní i komerční sférou.
Musíme se připravit na to, že budoucnost přinese celá nová průmyslová odvětví a zaměstnání, která si dnes nedovedeme představit a na jejichž popis nám chybí slovník. Netvrdím, že na jejich rozvoj a implementaci nebude třeba levé hemisféry, ale teď raději: „Kupředu pravá!“

  • Našli jste v článku chybu?