Pouze zásluhou dvou hlasů nad potřebné kvorum má republika prezidenta. Těsné vítězství však neznamená, že Václav Klaus bude prezidentem slabým.Atmosféra ve Španělském sále a přilehlých kuloárech se dala v den prezidentské volby krájet. Naprostá většina poslanců a senátorů vyjadřovala přesvědčení, že napotřetí již musí z volby vzejít hlava státu.
Pouze zásluhou dvou hlasů nad potřebné kvorum má republika prezidenta. Těsné vítězství však neznamená, že Václav Klaus bude prezidentem slabým.
Atmosféra ve Španělském sále a přilehlých kuloárech se dala v den prezidentské volby krájet. Naprostá většina poslanců a senátorů vyjadřovala přesvědčení, že napotřetí již musí z volby vzejít hlava státu. Velký den prožívali komunističtí poslanci. Věděli, že bez jejich hlasů opět nebude vítěze a volební fraška bude pokračovat. Pokud by volbu bojkotovali, nastoupila by po několika měsících volba všelidová, v níž by vzhledem k průzkumům veřejného mínění bylo Klausovo vítězství velmi pravděpodobné. Pro stát je dobře, že byl prezident zvolen. Neboť i když prezident není kategorií ekonomickou, která by ovlivňovala kurz koruny či chování investorů, jeho dlouhodobá absence by mohla zemi destabilizovat. Země již prezidenta potřebovala, přičemž Václav Klaus se orientuje ve světě i v Evropské unii a má vyvinutý politický instinkt. Důvodem, proč Sokol neprošel, je nejednost nejen vládní koalice, ale i samotné ČSSD a neschopnost vybrat skutečně reprezentativního a charismatického kandidáta. Při názorovém rozkmitu, který vládní koalice představuje, se tomu ani nelze divit. Nejednotný postup protivníků Klausovi bezpochyby usnadnil vítězství. Jeho vítězství se může stát zároveň počátkem konce ČSSD. Přestože zatím premiér Vladimír Špidla nepřipouští, že by se nezvolení koaličního kandidáta mohlo podepsat na fungování jeho strany i na tom, zda zůstane nadále předsedou strany, skutečnost může být záhy jiná. Odstoupení z funkce již ohlásil šéf poslaneckého klubu ČSSD Miloš Urban. V kuloárech zaznívají pochybnosti o dalším fungování vládní koalice. Vše velmi pravděpodobně rozhodně sjezd ČSSD, na němž se koncem března utkají příznivci expremiéra Miloše Zemana s křídlem kolem Vladimíra Špidly. Neúspěch vládního kandidáta je všeobecně vnímán jako oslabení Špidlovy pozice. Klaus se však již nechal slyšet, že o předčasné volby usilovat nebude. Přesto jeho místo na Hradě ztíží pozici vlády, ne však více, než kdyby se ve funkci prezidenta ocitl Miloš Zeman. Naopak, i při proklamované nadstranickosti prezidenta je jasné, že i pozice ODS se během volebního období výrazně posílí. Politologové tvrdí, že taková politická konstelace může prezidentově straně přinést až 10% zisk ve volbách.
Pokračování na straně 2
Dokončení ze strany 1
Český prezident může do jisté míry ovlivňovat i ekonomický chod země. Na rozdíl od Václava Havla bude Václav Klaus velmi pravděpodobně využívat možnosti navštěvovat jednání vlády a vyžadovat si zprávy od premiéra i jednotlivých ministrů. Je mu dobře znám chod vládní agendy, a proto by do ní mohl výrazně zasahovat. Na druhé straně lze předpokládat, že při svých personálních pravomocech nepůjde do rozporu s vládou, jak to často činil Václav Havel, který jmenoval členy bankovní rady nebo ústavního soudu bez jakýchkoli konzultací s exekutivou. Klausova pozornost se bude obracet spíše než k udělování milostí a „k tahání za politické nitky“ k ekonomické sféře.
Na Hrad přijde s Václavem Klausem i nová první dáma, ekonomka Livia Klausová.
FOTO: ČTK