Obchodní schůzka s Iráčany je v mnohém neobvyklá. Například je za větší neslušnost považováno, pokud přijdete s předstihem, než se zpožděním.
Autor: Shutterstock
Většinou je irácký obchodník velice zkušený a znalý svého oboru, průběh jednání má však celou řadu specifik. Především je třeba si uvědomit, že čas plyne v Iráku poněkud jinak než ve zbytku světa. Nedochvilnost partnerů při obchodních schůzkách je celkem běžná a nelze tedy plánovat více jednání během jednoho dne.
Při jednáních se státními společnostmi je třeba mít na paměti, že pracovní doba zde končí kolem třetí hodiny odpoledne a partneři nejsou příliš ochotni věnovat se hostům přesčas. Jejich obchodní vyjednávání vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Vyznačuje se protahováním, kde při jednání se buď telefonuje nebo je přerušeno jinými návštěvníky.
Začněte rozhovorem o počasí
Dlouhé držení ruky hostitelem při vítání je výrazem pohostinnosti. Vysloveným projevem přátelství je objetí s krátkým dotekem oběma tvářemi či držení zahraničního partnera za ruku při jeho představování ve společnosti.
Při schůzce je zvykem nejprve zahájit rozhovor obecnými tématy, například o klimatických podmínkách, sportu, významných událostech v zemi či světě. Je rovněž zdvořilé zeptat se na rodinu, pokud již partnera a jeho rodinné poměry známe.
Nezapomeňte pozvat na oběd Není obvyklé přejít na samém počátku přímo k danému tématu, k tomu se partneři dopracují až postupem času. Při konverzaci je lépe se vyhnout konfliktním politickým a náboženským tématům a zachovat toleranci a umírněný postoj i v případě, že irácký partner taková témata sám otevře. Jedinou výjimkou je islámský terorismus, který většina Iráčanů chápe jako škodlivou odnož islámu ohrožující i samotný Irák. Účastník obchodního jednání může očekávat od svého obchodního partnera pozvání na oběd či večeři. Iráčané jsou národem pohostinným, obdobná pohostinnost je však očekávána při recipročních návštěvách iráckých obchodních partnerů v České republice. Společenský oběd může trvat dvě hodiny i déle, může však být i kratší. Večeře se obvykle protáhnou do nočních až časných ranních hodin. Radši později Při organizaci jednání, a to i na nejvyšší oficiální úrovni, je nutno počítat s tím, že irácký partner se obvykle dostaví později, než je původně plánováno. Naopak sám je ochoten tolerovat jistou nedochvilnost u zahraničního partnera, což je považováno za méně nezdvořilé, než se dostavit na jednání dříve. Běžná evropská zásada „raději o pět minut dříve, než o minutu později“ zde tedy rozhodně neplatí. Často se stává, že těsně před schůzkou požádá irácký partner o její odklad, a to i o několik hodin. Občas dojde i k tomu, že se irácký partner bez omluvy nedostaví na sjednanou schůzku a za dostatečné považuje omluvit se až při pozdějším sjednávání náhradního termínu. Stejně jako v jiných arabských zemích je třeba počítat i s tím, že ne všechna ujednání předchozího dne platí i v průběhu dalšího jednání. To se týká zejména státní sféry, kde bývá poměrně běžné znovu otevírat již uzavřené otázky, zejména s příchodem výše postaveného pracovníka. Arabština je výhodou, ne podmínkou Jednacím jazykem je běžně angličtina, schopnost vést jednání v arabštině je výhodou. Rozhodně tím lze dosáhnout mnohem příznivější atmosféry pro jednání. Výjimečně se stává, že je nutno vést jednání prostřednictvím tlumočníka. V iráckých firmách a na úřadech jsou k dispozici pracovníci, kteří jsou schopni tlumočit z angličtiny do arabštiny, na přesnost jejich tlumočení však nelze spoléhat. Nejlepší dárek je české sklo**
Vhodným dárkem pro obchodního partnera, na němž exportérovi záleží, je především české sklo. Nepřijatelné jsou naopak jakékoliv dárky s náznaky křesťanské či jiné než islámské náboženské symboliky. Evropská vážná hudba může být dárkem, ale pouze pro znalce.