Menu Zavřít

Na lodi je skvělá nálada

10. 7. 2017
Autor: Euro.cz

Po téměř čtvrt roce provozu se ukazuje, že podnik Loď Pivovar zvolil správnou cestu. Kvalitou piva i nápadem

Na začátku března to byla velká sláva.

Podnikatel Vojtěch Ryvola sezval na svou draze zrekonstruovanou loď řadu hostů a novinářů, aby j im ukázal první český minipivovar na vodě. Já tomu dal čas a pod pražský Štefánikův most dorazil až v posledních dnech letošního června.

Bylo úterý dopoledne, restaurace ještě bez hostů, a tak mě mohl sládek Tomáš Tuchyňa provést celou výrobou rozloženou na dvou palubách.

„Trochu se houpeme, což pomáhá kvasinkám,“ vysvětluje sládek výhody lodního pivovaru. Zdejší podnik není jeho první štací, pět let předtím sbíral zkušenosti v Úněticích, kde spolupracoval i s mistrem českých ležáků Vladimírem Černohorským.

„Když přišla nabídka dělat pivo na lodi, byla to pro mě výzva“ vrací se Tuchyňa na začátek letošního roku. Zatím tu vaří čtyřikrát týdně, podle dosavadní spotřeby odhaduje, že ročně vyrobí zhruba 1500 hektolitrů. Základem je desítka, dvanáctka a tmavá třináctka, v průběhu roku nabídku doplňují nejrůznější speciály včetně těžší polotmavé sedmnáctky či svrchně kvašené IPA. Piva se pijí na třech palubách. Nejníže leží pivnice, uprostřed pak tradiční restaurace a nahoře terasa s grilem.

Uvnitř ještě všechno voní novotou.

Přitom když Vojtěch Ryvola starou loď v roce 2014 v Hamburku kupoval, při cestě po Labi do Děčína se hnijící bárka téměř potopila. „Koráb“ vyrobený před 65 lety sloužil v Německu jako taneční klub. „Na rekonstrukci jsem měl připraveno 1,4 milionu korun, nakonec ale byla desetkrát dražší,“ počítá dnes Ryvola.

Hořkost nehledejte

V době naší návštěvy ještě Loď Pivovar neměla svá piva v lahvích, u dlouhého výčepu na prostřední palubě jsme si tak nechali naplnit PET lahve.

Ochutnávání jsme zahájili světlým výčepním pivem Legie (0,5 litru za 37 korun). Desítka s chmelovou vůní nabízí velmi dobrý chuťový zážitek, v němž se mísí svěžest a nijak velká hořkost. Pivo je navíc velmi dobře pitelné, což z něj dělá ideální volbu na letní dny. Jen pozor na 4,2procentní alkoholový náboj.

Schopnosti Tomáše Tuchyni jsme si ověřili i u jeho světlého ležáku Remorkér (0,5 litru za 39 korun). Spodně kvašená klasika si v sobě nese 5,3 procenta alkoholu a nad ní se vznáší sladová vůně. Ležák působí těžším dojmem. Co však zaujme na první ochutnání, je jeho velmi slabá hořkost.

Možná právě díky tomu má šanci zaujmout velké procento pijáků, kteří už mají dost extrémně hořkých piv. 0

Loď Pivovar

bitcoin_skoleni

Dvořákovo nábřeží - Štefánikův most, Praha SLÁDEK: Tomáš Tuchyňa NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: lehkou desítku Legie OTEVŘENO: 11.30 až 23.00 (neděle až čtvrtek), 11.30 až 00.00 (pátek a sobota)

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?