Nová studie uveřejněná ve vědeckém časopise Nature Astronomy přinesla důležité informace, podle nichž by se na Měsíci mohla nacházet voda ve zmrzlém skupenství. Led by se mohl nacházet v „ledových pastech“ (z anglického cold traps). „Oznamujeme, že poprvé můžeme potvrdit přítomnost H2O na přivrácené straně Měsíce. To indikuje, že se voda nachází po celém měsíčním povrchu,“ oznámila americká NASA.
Více než dekádu starý objev předpokládal, že voda je po Měsíci rozprostřena v malých jednotkách, nová studie však poprvé přináší jednoznačné potvrzení o přítomnosti vody na měsíčním povrchu v oblastech přivrácené strany planety.
Tým vědců pod vedením Paula Hayneho z Coloradské univerzity se domnívá, že by se voda mohla nacházet na ploše velké zhruba 40 tisíc kilometrů čtverečních. Voda by se v této oblasti měla nacházet ve zmíněných „ledových pastech“, jejichž rozměry mohou být pár metrů až 30 kilometrů. V nich by se teplota měla pohybovat kolem mínus 163 stupňů Celsia, při této teplotě by molekuly vody ve formě ledu mohly přežít miliony až miliardy let, odhadují vědci.
„Věříme, že to pomůže rozšířit možná místa přistání pro budoucí mise na Měsíci pátrající po vodě,“ doufá Paul Hayne. Podle něj objev jeho týmu umožní budoucím vědcům uvažovat i o místech, která v minulosti byla považována za zcela bez vody.
Záhadou zatím zůstává původ měsíční vody. Nejrůznější teorie hovoří o možnostech, že voda na Měsíci pochází z komet, vesmírného prachu nebo z vulkanických erupcí. „Původ vody na Měsíci je stále jedna z velkých otázek, na které se pokoušíme nalézt odpověď,“ uvedl Hayne. Podle něj porozumění, odkud se na Měsíci vzala voda, nám pomůže odpovědět i na mnohem zajímavější otázku – kde se vzala voda na naší planetě. Podle Hayneho i tato záhada zůstává i nadále otevřená.
Podle plánů NASA by se člověk měl na Měsíc vrátit už v roce 2028 v rámce mise Artemis, na jeho povrchu by posléze měly vzniknout i prostory pro trvalý pobyt lidí.