Ke snížení počtu dětí v dětských domovech zatím chyběla politická vůle, říká Marie Oktábcová, ředitelka Nadačního fondu J&T.
Foto: J&T
Jednou z oblastí, kde pomáháte, je nákup přístrojů do nemocnic. Peníze, které poskytuje stát a kraje, podle vás nestačí?
Určitě nestačí, ale tato problematika není tak jednoduchá a souvisí s reformou zdravotnictví. My jsme se rozhodli pomáhat s nákupem ojedinělých, specializovaných přístrojů. Pro příklad uvedu refraktor, který jsme zakoupili na Dětskou oční kliniku VF Brno. Přístroj přesně vyšetří a odhalí závažné typy dioptrických vad u dětí do prvních tří let věku života a tím umožní včasné zahájení léčby.
Pomáháte rovněž rozvíjet náhradní rodinnou péči. Podaří se podle vás v dohledné době snížit množství dětí v dětských domovech, kde má Česko smutné evropské prvenství?
Byli bychom rádi a pevně v to věříme. Bohužel to nezávisí na nás a dalších neziskových organizacích, které se o změnu systému snaží již celou řadu let. Musí být politická vůle a chuť celou transformaci systému začít a dotáhnout do konce. My jsme společně s několika významnými nevládními organizacemi založili iniciativu, jež usiluje o reformu státního systému náhradní rodinné péče v České republice. V současné době vrcholí přípravy kampaně Odsouzeni.cz, kterou chceme poukázat na to, že není normální, aby děti trávily své dětství v ústavech. Mají být v rodině, když nemohou ze závažných důvodů vyrůstat v rodině biologické, tak v náhradní např. pěstounské.
Velmi významně podporujete také hospicovou péči. Je podle vás v Česku věnována posledním věcem člověka dostatečná péče a pozornost, nebo stále přetrvává zaměření na materiální hodnoty ovlivněné čtyřicetiletým vývojem před rokem 1989?
Hospic je filosofie, jiný pohled péče o člověka, řekla bych takový komplexní. Smrt vyvolává v lidech strach, chybí jim rozměr přesahu. Ale abych odpověděla na otázku - dostatečná péče a pozornost hospicové péči v ČR věnována není, ale rok od roku je to lepší, roste počet hospiců, které mění pohled a vnímání lidí. Jen pro příklad ve středočeském kraji byl v roce 2010 jediný hospic a stačí se podívat kolik finančních prostředků získal v dotačním řízení na rok 2010.
Téměř všechny oblasti v minulých dvou letech postihly důsledky ekonomické krize. Ovlivnila také nějak činnost Vašeho nadačního fondu?
Ekonomickou krizi jsme zaznamenali vyšším počtem žádostí o pomoc. Naštěstí počet našich dárců ani výše příspěvků směrem do nadačního fondu neklesly.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky Nadace Jistota: nechtěné děti zachraňují babyboxy Jaroslav Říšský: „Velkokapacitní zámky“ nejsou pro děti dobr&yacut e;m řešením Nadační fond Dalkia Nadační fond Dalkia: pomáhá oživit poctivé řemeslo Helena Gižová: Podporujeme podnikatelského ducha v regionech Nadace Preciosa**