Zhruba třetinu polí s obilím ařepkou zatím sklidili zemědělci na Olomoucku. Místní farmářihlásí třicetiprocentní nárůst výnosů oproti loňskému roku, kdysuché léto snížilo úrodu obilovin. Podle agrární komory alevýnosy nejsou ve srovnání s předchozími roky výrazně nadprůměrné,a neměly by se tedy promítnout v poklesu výkupních cen.
Zhruba třetinu polí s obilím a řepkou zatím sklidili zemědělci na Olomoucku. Místní farmáři hlásí třicetiprocentní nárůst výnosů oproti loňskému roku, kdy suché léto snížilo úrodu obilovin. Podle agrární komory ale výnosy nejsou ve srovnání s předchozími roky výrazně nadprůměrné, a neměly by se tedy promítnout v poklesu výkupních cen.
Ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč dnes novinářům řekl, že zemědělci na Olomoucku ukončili sklizeň ozimého ječmene, který pěstovali na 890 hektarech. Kombajny sklidily také zhruba 90 procent ploch s řepkou a téměř polovinu z 14.600 hektarů polí osetých jarním ječmenem. Pod střechou mají zemědělci také zrno ze 17 procent polí s ozimou pšenicí, kterou na Olomoucku pěstovali na 17.800 hektarech.
Výnosy jsou oproti loňskému roku zhruba o 30 procent vyšší a odpovídají úrovni z roku 2001. Ceny jdou ale kvůli očekávání vysokých výnosů dolů. Například řepka se zpočátku vykupovala za 7100 korun a nyní se prodává i za 6300 korun,“ uvedl Porč.
Agrární komora proto zemědělcům doporučila, aby nepodléhali tlaku na okamžitý prodej a obilí uskladnili do doby, než se ceny zvýší. Například potravinářskou pšenici nedoporučuje komora prodávat za méně než 3800 korun za tunu. Některé výkupní organizace nyní přitom za pšenici podle olomoucké agrární komory nabízejí 3300 korun.
Problémy zemědělcům podle Porče dělá zhruba dvoutýdenní skluz žňových prací, kvůli kterému farmáři nemají stále volné plochy pro blížící se setbu řepky. „Mohlo by to mít vliv na kvalitu sklizně řepky v příštím roce,“ dodal Porč.