Menu Zavřít

Na pivo se chodit nepřestane

4. 3. 2004
Autor: Euro.cz

Ovlivní zvýšení DPH ubytovací a stravovací služby

Myslíte si, že zvýšení DPH v restauračních a ubytovacích službách povede ke ztrátě konkurenceschopnosti českého turistického průmyslu a k následnému výraznému zvýšení nezaměstnanosti?

  • 1) Ano 24,4 %
  • 2) Ne 71,3 %
  • 3) Nevím 4,3 %

Ovlivní navýšení DPH naše stravovací zvyky? Budeme se snažit zajistit si levnější ubytování? A co to udělá s nezaměstnaností? Na tyto otázky jsme se zaměřili v Manažerském barometru v uplynulém týdnu. Více než 71 procent respondentů pravidelné ankety se domnívá, že k žádným otřesům nedojde a Češi chodit po restauracích nepřestanou. První dotazovaný se domnívá, že situace se nijak dramaticky měnit nebude: „Soudě podle toho, že téměř nikdy nemohu sehnat ubytování v místě, kam bych chtěl jet, pokud neobjednávám dlouho dopředu, je poptávka po cestování velká, a tím pádem i marže ubytovatelů dostatečně tučná, aby se mohly podělit o cenový nárůst způsobený změnou DPH. Jídlo je ve většině restaurací ve srovnání se západní Evropou stále tak levné, že zdražení o čtrnáct procent (pokud k němu v plné výši vůbec dojde) je pro zahraniční turisty pod hranicí rozlišitelnosti. A Češi? Utrácejí v restauracích stále více, takže rozhodně žádný kolaps cestovního průmyslu nehrozí.“
Nabídku služeb srovná především konkurence, a ta v tomto segmentu služeb již funguje: „Nepamatuji se, že by nějaké zdražení hospod, ať mělo jakoukoliv příčinu, nějak výrazně ovlivnilo jejich návštěvnost. Kdo je zvyklý chodit na pivo, bude tak činit i nadále, kdo večeří v restauraci, toho pár procent navíc neodradí, kdo chce vidět Prahu nebo Krumlov, maximálně možná vybere o trochu levnější hotel. Navíc působí v této oblasti silná konkurence, která bude ceny držet na rozumné úrovni.“
Na turisty toto opatření žádný fatální dopad mít nebude. Jinak je to ovšem s domácími strávníky: „ Pro naprostou většinu turistů je mnohem důležitější, aby se setkali s příjemnou obsluhou v nezakouřeném a čistém prostředí, s kvalitním jídlem včetně místních specialit. Pak budou ochotni zaplatit bez problému o patnáct procent vyšší ceny. Pokud však tento nikoli závratný růst cen bude doprovázen celkovým zhoršením kvality včetně účelového zvýšení cen, pak je samozřejmě možné očekávat vámi naznačené dopady. Ceny stravování jsou v ČR až na výjimky stále velmi nízké s porovnání s našimi nejbližšími sousedy i celou oblastí směrem na západ od našich hranic, a dopad na turistický ruch by tak nemusel být zdaleka tak osudový, jak se nám snaží majitelé restaurací vsugerovat. Poněkud horší to bude s tuzemskými strávníky, ale na to jste se neptali.“
Ceny stravování a ubytování byly již nadsazené po listopadu 1989. Tak by rozhodnutí o navýšení daně nemělo vést k dalšímu zvyšování plateb za tyto služby: „Potíže s konkurenceschopností mají naše restaurační a ubytovací služby i teď, kdy je ještě DPH na pěti procentech. Domnívám se, že kvalitní služby nejsou tak cenově citlivé a že lidé budou využívat hotelů a restaurací i za vyšší ceny, pokud nebudou šizeni na porcích, obtěžováni zakouřeným prostředím a neochotným personálem, při náhodném pohledu do kuchyně se jim nebude zvedat žaludek a podobně. Mnoho hotelů a restaurací využilo porevolučního zájmu o Českou republiku a v tomto boomu byly ceny poněkud nadsazené. Myslím si, že řada z nich nemusí zvyšovat ceny v plném rozpětí zvýšení DPH.“
Je otázkou, jak budou získané finance využívány. Pokud by za jejich přispění mohl být podpořen například cestovní ruch, tak navýšení daně nebude mít negativní vliv: „Problém vidím na straně užívání peněz - budou-li peníze využity například na podporu cestovního ruchu (infrastruktura, reklama) - pak konkurenceschopnost bude zcela zachována. Jelikož zkušený a ekonomicky vzdělaný Sobotka spíše peníze ´prožere´ (avšak ne v českých restauracích a hotelích), pak krátkodobě cenový nárůst může vést ke snížení poptávky, a tudíž i k propouštění - v dlouhodobém horizontu však problém vidím pouze za předpokladu, že se socialistická vláda udrží a bude pokračovat v pokutování tvorby hodnot místo hledání úspor (vždyť výdaje rozpočtu rostou rychleji ve srovnání s tvorbou HDP!).“
Za současný stav ovšem nemohou současní politici ve vládě. Ti jen sklízejí úrodu let minulých: „Bylo by poněkud krátkozraké vinit ze všeho jenom současnou levicovou vládu. Ta sice dělá jedno debilní rozhodnutí za druhým, ale pohybuje se v mantinelech, které v devadesátých letech nastavily pravicové vlády, když prošustrovaly a (podle mého názoru záměrně) dovolily rozkrást stovky miliard korun. Při troše cynismu si člověk při pohledu na chování vlády říká jen houšť… Snad alespoň bankrot tohoto státu přiměje jeho obyvatele, aby se nad tím zamysleli.“

Praporek:
Nepamatuji se, že by zdražení hospod, ať mělo jakoukoliv příčinu, nějak výrazně ovlivnilo jejich návštěvnost. Kdo je zvyklý chodit na pivo, bude tak činit i nadále.

FIN25

Odpovídalo 94 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?