Menu Zavřít

Nová doba? Platformě Fondee v říjnu poprvé přibylo více žen než mužů, dle Hlavsové jejich přílivu pomáhají oblíbené dětské investiční fondy

13. 11. 2024
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Depositphotos
  • Podle dat investiční platformy Fondee mezi nově registrovanými investory poprvé převažovaly ženy, které v říjnu tvořily 56 procent nových klientů
  • Zájem o investice u žen dlouhodobě roste a obecně se zvyšuje i mezi českou populací, kde aktivně investuje přibližně 41 procent lidí
  • Co do objemu investic ale muži stále suverénně vedou. Roli hraje sebevědomí i platová nerovnost

Že je investování doménou mužů? Data investiční platformy Fondee tvrdí něco jiného. Poprvé od založení platformy převažovaly mezi nově registrovanými jedinci právě ženy, které v říjnu představovaly 56 procent příchozích klientů. Jejich počet sice postupně rostl i dříve, až do minulého měsíce se jim však počtem muže nikdy předběhnout nepodařilo.

Aktuální příliv investorek spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová přisuzuje například rostoucí oblibě dětských investičních účtů, které její společnost do své nabídky přidala zhruba před rokem. O jediný podnět se nicméně nejedná. „Pozorujeme, že narození potomka je silný impuls k založení investičního účtu, ale jde také o cestu, jakou u nás ženy investování objevují a nezřídka si pak otevřou také účet pro sebe,“ říká s tím, že sama o zatraktivnění daného oboru v očích žen dlouhodobě usiluje.

Outstream Placeholder

Z nedávných průzkumů společnosti každopádně vyplynulo, že se řada z nich podceňuje, a to jak vlivem okolí, tak výchovy. Zároveň platí, že mnohdy navíc investování mylně považují za spíše mužskou záležitost. 

Jde samozřejmě o stereotyp, který, věřím, časem překonáme. Ostatně některé statistiky naznačují, že ženy při dlouhodobém investování dosahují stejného, ne-li vyššího zhodnocení než muži,“ vysvětluje Hlavsová.

Více rizika, prosím

Ačkoliv říjnová data Fondee jsou svým způsobem přelomová, faktem je, že navzdory tomuto přílivu zůstává podíl žen na platformě nadále menšinový, konkrétně odpovídá 32 procentům. Nepoměr se však daří pomalu zmenšovat, přičemž za letošní rok vedou muži v počtu nových registrací už jen o pět procent. Podle Hlavsové tak není vyloučené, že se letošek stane prvním rokem, kdy bude příliv nových klientů u obou pohlaví jakž takž vyrovnaný.

Jakou částku měsíčně vynaložíte na investice?

Nejedná se navíc o jediný nový trend roku 2024. Zároveň totiž dle Hlavsové platí, že dospělí se při zakládání zmíněných dětských investičních portfolií stále častěji odhodlávají k větším rizikům, která ale zároveň přinášejí i větší potenciální zisk: „Lidé tedy opravdu chápou, že s dlouhým investičním horizontem si mohou dovolit více rizika, aby svým dětem vklady co nejvíc zhodnotili.“

Nárůst zájmu přitom není patrný jen u žen, investice jsou čím dál častějším tématem Čechů obecně. Jak totiž vyplývá z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, na kterém spolupracovali odborníci z České spořitelny, portálu Evropa v datech a Sociologického ústavu Akademie věd ČR, zhodnocovat své úspory se aktivně snaží dvě třetiny zdejší populace, přičemž přímému investování se věnuje celkem 41 procent lidí. A ačkoli i přes svoji nižší efektivitu v otázce pasivních příjmů stále vedou spořicí účty, počet investorů každým rokem stoupá. A spolu s nimi i velikost pravidelně investované částky.

Investice jsou pro holky. Ženy si na finančním trhu nevěří, muži by se od nich ale mohli dle analytičky Portu Kortusové učit
Přečtěte si také:

Investice jsou pro holky. Ženy si na finančním trhu nevěří, muži by se od nich ale mohli dle analytičky Portu Kortusové učit

„Meziročně se zvýšil počet investorů o osm procent a průměrná výše pravidelně investované částky se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Aktuálně máme již 644 tisíc investorů, což je téměř každý čtvrtý z našich 2,9 milionu aktivních klientů. Z celkového počtu investorů se pravidelnému investování věnuje více než 60 procent lidí,“ uvedl v říjnu Tomáš Žďára, který v České spořitelně odpovídá za digitální investiční řešení.

Menší plat, menší úspory

Že se investování stále více věnují muži, je patrné i z výše zmíněného průzkumu. Typickým důvodem je třeba skutečnost, že mívají k dispozici vyšší obnos peněz, který si mohou dovolit odložit stranou. Ženy se navíc častěji obávají potenciálních rizik. Pokud už se ale k investování nakonec přeci jen odhodlají, většinou se jim tento krok vyplatí.

„Ženy v roce 2024 investovaly průměrně 2613 korun měsíčně, zatímco muži dosáhli částky 3708 korun. Tento rozdíl může částečně odrážet stále přetrvávající platovou nerovnost,“ přibližuje spoluzakladatel a CEO společnosti Investown Alan Pock s tím, že kvůli průměrně nižším mzdám si ženy navíc nemohou dovolit tak rizikové investice.

bitcoin_skoleni

Pokud jde o objem investovaných částek, podle dat inkriminované firmy navyšují své investiční portfolio zejména ženy v pokročilé věku, přičemž vrcholu dosahují v rozmezí 55–80 let. Muži nejvíce peněz oproti tomu investují ve svých 48 letech, kdy tak činí 7,5krát více než ženy. Ty naopak vedou v kategorii nad 80 let.

Na stáří i pro děti. Investiční platforma Fondee už má přes 15 tisíc klientů, těží z vlastních inovací i příznivého vývoje na trzích
Přečtěte si také:

Na stáří i pro děti. Investiční platforma Fondee už má přes 15 tisíc klientů, těží z vlastních inovací i příznivého vývoje na trzích

„V posledním roce jsme zaznamenali nárůst zájmu žen o investování přes naši platformu. Letos se u nás registrovalo přes 21 tisíc uživatelů a z toho přibližně 30 procent žen. Jedná se o šestiprocentní nárůst oproti letům 2021–2023,“ uzavírá Pock s tím, že investovat se dá i s pětistovkou měsíčně.

  • Našli jste v článku chybu?