Česká cestovní kancelář narazila na americkou byrokracii
Česká cestovní kancelář Conti Promotor zřejmě bude muset odepsat platbu ve výši 32 971 eur, které v české měně představují asi 1,15 milionu korun. Případ je to zajímavý, v mnohém poučný. Ukazuje, že i když se obchod uskuteční naprosto korektně, riziko nikdy není vyloučeno a číhá i tam, kde ho čeká málokdo.
Zabavená platba.
Conti Promotor vlastní Zdena Buláková. Její cestovní kancelář se zabývá kongresovou a incentivní turistikou a dosahuje ročního obratu kolem 30 milionů korun. V srpnu loňského roku organizovala pobyt brazilské skupiny z firmy Unilever Group v Praze. Objednatelem byl brazilský touroperátor Stella Barros Turismo. Conti Promotor zajistila ubytování a program, avšak peněz se nedočkala. Nespolehlivost obchodního partnera? Tentokrát nikoliv. „Brazilští turisté byli ubytováni tři noci v hotelu Corinthia Towers v Praze,“ říká týdeníku EURO ředitelka Conti Promotor a její vlastník Zdena Buláková. „Platbu za naše služby jsme měli obdržet předem. Přestože se na našem účtu neobjevila, zajistili jsme všechny služby. Brazilci nás ujistili, že peníze byly odepsány z jejich účtu,“ dodává. „Nebyl důvod k obavám, o měsíc dříve jsme podobně obsloužili delegaci společnosti Bosh, která byla také ubytována v Corinthia Towers,“ vysvětluje Buláková. Teprve posléze zjistila, že transakci zadržel americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv. Problémem byla zřejmě měna, ve které se rozhodl brazilský partner obchod vyúčtovat. I přes požadavek Conti Promotor na úhradu v eurech, Stella Barros Turismo se rozhodl platit v dolarech, a to prostřednictvím americké korespondenční banky Standard Chartered Bank. Navíc v předmětu platby zmínil - i když nesprávně - jméno pražského hotelu. To znamenalo pro americkou banku jediné - okamžitou blokaci prostředků na zvláštním účtu.
Udivený Američan.
Českým nájemcem Corinthia Towers je společnost Top.Spirit. Její právní zástupce Petr Kodl si nemyslí, že by název hotelu mohl být důvodem pro zadržení platby. Faktem ovšem je, že stoprocetním vlastníkem Top.Spiritu je maltská Corinthia Place Hotel Company, v níž má libyjská státní společnost Lafico podíl 47 procent. Právě podíl libyjského investora označuje dopis Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí (US Department of the Treasury – Office of Foreign Assets Control) brazilskému touroperátorovi Stella Barros Turismo za důvod k zmrazení transakce. Libye patří k zemím, které podle USA podporují terorismus a na které uvalila embargo. Bohužel přeposlání vyjádření americké strany a obvinění z podpory terorismu bylo to poslední, čeho se Conti Promotor od brazilského partnera dočkal. Navíc Stella Barros odmítla doplatit nedoplatky ve výši asi deseti tisíc euro.
Na boj s americkou byrokracií se tedy Conti Promotor vydal sám. Od konce minulého roku zaslal Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv několik vysvětlujících dopisů a Buláková se při návštěvě USA marně pokusila do instituce probojovat. Ironické je, že Conti Promotor zaplatil hotelu Corinthia Towers již dříve, a suma poslaná z Brazílie se týkala úplně jiných služeb, jež česká cestovní kancelář brazilské skupině zajistila od dalších dodavatelů. To se snažila Buláková Američanům objasnit i za pomoci obchodního partnera společnosti Patricka Hooka, amerického občana trvale pobývající v Praze. „Věřil jsem, že jde pouze o nedorozumění. Mýlil jsem se, chovali se ke mně stejně hrubě jako k mým českým kolegům. Jsem naprosto šokován způsobem, jakým úřad zachází s tak důležitou záležitostí. Americké ministerstvo financí bylo naprosto neochotné jakkoliv pomoci, naopak jeho přístup k poskytování informací o zadržených prostředcích lze označit téměř za zavádějící,“ tvrdí Hook.
Kromě Hooka se Buláková pokusila využít služeb české ambasády ve Washingtonu. „Poté, co nám bylo přiděleno již asi čtvrté referenční číslo, jsme se spojili s ekonomickým oddělením českého velvyslanectví. Jeho pracovníci byli velmi ochotní, jejich urgence se však nesetkaly s úspěchem,“ říká Buláková. Poněkud pikantní je, že libyjské vlastnictví hotelů nevadilo při řadě čelných představitelů zemí NATO. Při pražském summitu v hotelech s názvem Corinthia bydleli premiéři Itálie (Silvio Berlusconi), Norska (Bondevik Magne) či Belgie (Guy Verhostaf). Proslýchá se , že v nich pobývali i samotní Američané.
Jde rána za ranou...
Další krok podnikla Buláková směrem k mateřské společnosti Top.Spirit a vydala se na Maltu. „Zůstali jsme dlužni asi 300 tisíc korun, chtěla jsem jen, aby mi posečkali nebo nabídli lepší obchodní podmínky. Byli na mě zdvořilí, ale jakékoliv pomoci jsem se nedočkala. Naopak, hrozili nám, že zruší veškeré rezervace, pokud nezaplatíme,“ vzpomíná Buláková. Právní zástupce Top.Spiritu Kodl to však vidí jinak: „Obchodní vztahy mezi Conti Promotor a naší společností byly doposud velmi dobré.“ Buláková však nesouhlasí a říká, že se nedočkala ani nabídky lepších obchodních podmínek. Naopak prý kvůli tomu, že Corinthia dává Conti Promotor vyšší ceny, než některým jiným konkurentům, ztratila cestovka potvrzenou akci s 500 účastníky. „A to je pro nás živobytí na půl roku,“ říká Buláková. Kvůli ztrátě v celkové výši asi 42 tisíc eur musela Buláková propustit dva zaměstnance a zavřít jednu kancelář. Přesto se zdá, že Conti Promotor krizi překoná. Minulý týden přišla však další rána. Zdá se, že o svoji platbu přišla Conti Promotor nadobro. Bulákové a Hookovi se od amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv podařilo zjistit, že peníze byly údajně již před dvěma měsíci deblokovány a vráceny do Brazílie. O tom měl americký Úřad pro pro kontrolu zahraničních aktiv - jak tvrdí pracovníci českého velvyslanectví ve Washingtonu - informovat Conti Promotor již v půlce června. Dodnes se tak nestalo. Bohužel Stella Barros Turismo se mezitím dostala do konkursu, takže se zdá, že Conti Promotor čeká další pokračování anabáze, tentokrát po Amazonce. Zvažuje, že proti Corinthii, respektive Top.Spiritu, podnikne právní kroky.