Komentář
Brno není Praha. Pokud jde o korupci, jako by to nebyla ani dvě města v jednom státě. Dnes už bývalého starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila (ODS) odvedla přímo z úřadu policie. Jedné developerské firmě si prý řekl o více než čtyřmilionový úplatek a protikorupční jednotka ho nachytala přímo při činu. Paradoxem je, že kdyby se konaly sněmovní volby na podzim, jak se původně plánovalo, Kvapil by s největší pravděpodobností dnes seděl v poslaneckých lavicích. ODS ho totiž nominovala na šesté místo jihomoravské kandidátky, jejímž lídrem je Mirek Topolánek. Spolu s Kvapilem skončil ve vazbě i bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný.
Kauza Žabovřesky – první signál toho, že bychom konečně začali úspěšně bojovat s korupcí? Pokud se obvinění prokáže, mohou skončit podezřelí až na dvanáct let ve vězení. A firmy dostanou jednoznačný důkaz, že pokud je někdo požádá o úplatek, mohou se účinně bránit. Nelze rozlišovat korupci na malou a velkou podle toho, o kolik peněz v obálce si veřejný činitel řekne. Jenže v porovnání s tím, jak důmyslný systém, v němž figurují firmy, prostředníci s kontakty na vlivné osoby a lidé, jenž rozhodují, funguje v Praze, může brněnský korupční případ vzbuzovat úsměv.
V průběhu let se v Praze vybudovala sofistikovaná struktura. „Když chce dnes někdo něco zařídit, rozhodně nechodí s obálkami na úřad,“ tvrdí významný pražský developer. Jen málokdo dnes vyplácí takzvané černé peníze. Developerské firmy uzavírají se společnostmi, většinou registrovanými v nějakém daňovém ráji, smlouvy o inženýringu. Jiné zase podepisují mandátní smlouvy o zastupování. Díky těmto kontraktům se jim daří zajistit změny územního plánu, vyřídí územní rozhodnutí či postrčí kupředu stavební povolení. Developeři přiznávají, že existuje ceník, na jehož základě prostředníky s kontakty odměňují. „Odhaduji, že ty největší hráče zajímají jen transakce nad padesát milionů korun,“ říká dobře informovaný zdroj.
Kam peníze putují od prostředníků, developeři vlastně přesně nevědí a ani je to nezajímá. Tím, že developerské firmy uzavírají inženýringové smlouvy, nepřekračují zákon. Celý systém je prý doveden k dokonalosti a rozkrýt ho či najít nějakou nepravost by bylo obtížné, či dokonce nemožné.
Lidé z ODS dávají ruce pryč od Aleše Kvapila a krátce po jeho zatčení jej vyloučili ze strany. Přitom ještě v polovině loňského roku si Kvapil po boku svého stranického šéfa užíval akci „léto s Topolem“. Je jasné, že ODS brněnská aféra ve volbách může poškodit. Když chce někdo sunout věci kupředu za peníze, měl by nejdříve zajet na školení do Prahy.