Město Hradec Králové
Tendr královéhradecké radnice na prodej hektarového pozemku po autobusovém nádraží v centru města vzbuzuje emoce. Izraelská firma Plaza Centers označuje soutěž za zmanipulovanou a avizuje, že se zřejmě bude bránit u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vítězní Slováci – firma HB Reavis – kontrují: Plaza neunesla prohru a její výčitky nemají reálný základ. A město? „Odborná komise se vyslovila pro návrh HB Reavisu zcela přesvědčivě. Získal 65,3 procenta, druhá nabídka 34,7 procenta,“ konstatuje mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.
Výhružky neúspěšného uchazeče jej nechávají klidným. „Město vyhlásilo výzvu k podání investičních nabídek, nikoliv veřejnou soutěž podle zákona. Rozdíl spočívá v tom, že zastupitelstvo může s definitivní platností rozhodnout komu a za jakých podmínek město svůj majetek prodá. Proti tomuto rozhodnutí neexistuje opravný prostředek kromě nového usnesení zastupitelstva. Případná stížnost k ÚOHS se tak zcela mine účinkem,“ vysvětlil Svoboda.
Přesto se zdá, že nahněvaní Izraelci mohou hradecký projekt nákupního střediska, jež má na předmětných pozemcích vyrůst, minimálně brzdit v případě, že „nevychladnou“ a nebudou chtít výsledek tendru respektovat. Plaza Centers totiž v minulém roce zakoupila objekt sousedící s prodávaným pozemkem. „Získali jsme sousední dům v době, kdy se o tendru na pozemek po nádraží ještě nemluvilo. Dnes nám nicméně umožňuje stavbu blokovat a pozemek může zůstat nezastavěný ještě dlouho,“ říká projektový manažer Plaza Centers Petr Doležal. „Víme o tom, firma však vlastní objekt bez pozemku pod ním. Ten je státu, přesto Plaza část svého hodnoceného návrhu umístila i na tuto parcelu, takže ji to možná nakonec uškodilo. S komplikacemi, které může firma z titulu vlastnictví domu vyvolat, se již bude muset vypořádat vítěz HB Reavis,“ říká mluvčí magistrátu.
Plaza Centers dnes tvrdí, že její konkurent neměl být do soutěže vůbec připuštěn. Nesplnil podle ní pět z osmi podmínek řízení. Například nedodržel požadovanou minimálně desetiprocentní plochu pro bydlení nebo minimální počet parkovacích míst. „HB Reavis se dopustil na jediném místě nabídky formální nepřesnosti, z další dokumentace jasně plynulo, že skutečná celková plocha určená pro bydlení přesahuje požadovaných deset procent,“ reaguje Svoboda. Dodává, že podmínku města na 415 míst splnil HB Reavis návrhem 713 míst.
Za největší křivdu ale Plaza považuje ohodnocení navrženého dopravního řešení na nula bodů. „Posudek byl jasně účelový. Připravili jsme dvě varianty, konzultant však vyhodnotil pouze jednu. Myslím, že to byl rozhodující moment,“ soudí Doležal. „Posuzována byla jedna varianta jednoduše proto, že druhá předložena nebyla. V projektu je sice zakresleno cosi, co je označeno slovy 'možnost vjezdu', nicméně tento možný vjezd není dále rozpracováván, komentován ani zmíněn v textové části. Něco podobného není za variantu dopravního řešení možné považovat ani s notnou dávkou dobré vůle,“ oponuje zástupce radnice Svoboda.
Dalším kalibrem neúspěšného uchazeče jsou osobní vazby, o nichž v reportáži informovala i Česká televize. Pod architektonickým řešením HB Reavis je podepsán bývalý hlavní architekt města Karel Albrecht a za Slováky „lobboval“ i jistý pan Boris Kudláček, jenž má údajně úzké vazby na radnici. „Je přece běžné, že zahraniční firmy spolupracují s lokálními odborníky. Karla Albrechta jsme si vybrali z velmi pragmatického důvodu. Je uznávaným českým architektem, který jako Hradečák zná dokonale genia loci řešené lokality,“ argumentuje Miro Sedlák, zástupce HB Reavisu, který má v Česku další miliardové plány.