Menu Zavřít

Na trhu s energiemi to žije

4. 3. 2019
Autor: Euro.cz

Česká republika má spolu s Británií a Nizozemskem jeden z nejlépe fungujících trhů s energiemi pro koncové zákazníky. Jen loni změnilo dodavatele přes 700 tisíc odběrných míst

Polská vláda zmrazila ceny elektřiny, Francie stále regulaci cen pro domácnosti neodbourala. Také v dalších zemích Evropské unie volný trh s energiemi nefunguje tak, jak by měl. Česká republika naštěstí do této skupiny nepatří, do komoditní složky cen elektřiny a plynu stát již více než deset let nezasahuje. Zákazníci mohou volně přecházet mezi desítkami soupeřících dodavatelů různých velikostí.

Pokud za hranici úspěchu označíme dosažení aspoň jednoprocentního tržního podílu, tak na trhu s elektřinou nalezneme 13 silnějších hráčů. Trojice bývalých monopolů – ČEZ, E. ON a Pražská energetika – kontroluje už jen 60 procent dodávek elektřiny koncovým zákazníkům. Zbylé dvě pětiny trhu obsadili takzvaní alternativní dodavatelé.

Silnější konkurence vládne na trhu se zemním plynem, kde nástupcům bývalých regionálních monopolů zbylo už jen 53 procent trhu. Mezi novými hráči dominuje ČEZ, který kromě dodávek zákazníkům z řad firem a domácností zásobuje plynem také vlastní paroplynovou elektrárnu v Počeradech a desítky kogeneračních jednotek.

slováci a Francouzi na ústupu

Za období, kdy se porcoval pomyslný tržní koláč, lze označit hlavně období let 2005 až 2015. Naopak v posledních letech se podíly hlavních hráčů postupně stabilizují. Týká se to hlavně trhu s elektřinou, na kterém za poslední dva roky významněji „vyrostly“ jen společnosti Amper Market a Alpiq Energy. Pozice na českém trhu naopak ztrácejí Slovenské elektrárne. Před pěti lety držely okolo tří procent, loni to bylo už jen 1,2 procenta.

Se jménem Amper Market je spjata největší loňská vlastnická změna v oboru.

Původní akcionáři v čele s Janem Palaščákem ji v červenci prodali konkurenční skupině Bohemia Energy vedené Jiřím Písaříkem. Energetické firmy v majetku Jiřího a Hany Písaříkových tak v součtu drží zhruba šest a půl procenta českého trhu a dostávají se na první místo mezi alternativními dodavateli elektřiny.

Stabilizuje se také trh s plynem. V posledních dvou letech zde významněji posílily svůj podíl společnosti MND a Veolia Komodity ČR, klesl naopak podíl francouzské energetické skupiny Engie. Z trhu zmizel jeden z nejstarších alternativních dodavatelů Vemex, jehož zákaznické portfolio převzal německý Wingas. Jedná se spíše o kosmetickou změnu, protože Vemex i Wingas mají stejného koncového vlastníka – ruský Gazprom.

Letos bude zajímavé pozorovat, jak se přerozdělí zákaznické portfolio společnosti Lumius. Podnik severomoravského podnikatele Pavla Miklase je pod tlakem kvůli rostoucím cenám energií, omezil obchodní aktivity a své velké zákazníky fakticky nechal odejít ke konkurenci. Lumius se zaměřoval na velké zákazníky z oblasti průmyslu, služeb a veřejného sektoru. Nejvíc se mu dařilo v letech 2009 až 2013, kdy držel pozici největšího alternativního dodavatele elektřiny na domácím trhu.

Dražší energie – více změn

Důkazem o fungujícím trhu s energiemi v Česku je vedle vysokého počtu dodavatelů také množství zákazníků přecházejících od jedné firmy ke druhé. Konkrétně v loňském roce podle údajů státem vlastněného podniku OTE lidé, firmy a úřady převedli k jinému dodavateli 447 tisíc odběrných míst v elektrické síti a 255 tisíc přípojek zemního plynu. Obě čísla jsou očištěna o převod firemních zákazníků z firmy ČEZ Prodej na ČEZ Esco, který se odehrál loni v září.

Co se týká elektřiny, v meziročním srovnání vzrostl počet převedených odběrných míst o jednu čtvrtinu. Další skokový nárůst zaznamenal podnik OTE v lednu. Letos se jednalo o 129 tisíc převodů oproti číslu 89 526 v prvním měsíci minulého roku. Rostoucí ceny elektrické energie totiž zvyšují u zákazníků všech velikostí zájem o možnou finanční úsporu. Právě tu jim přechod k dobře vybranému či vysoutěženému dodavateli může přinést.

Oproti divokým dobám podomního prodeje se „kultura prodeje“ energií značně zvýšila. Seriózní dodavatelé jdou často i nad rámec požadavků energetického zákona, například přijetím etického kodexu obchodníka sepsaného Energetickým regulačním úřadem.

Letos v lednu se k němu přihlásila také Bohemia Energy.

Podíl na trhu dodávek elektřiny (údaje za rok 2018, v %)

31,57 Skupina ČEZ 18,93 E. ON Energie 9,56 Pražská energetika 3,93 innogy Energie 3,53 Centropol Energy 3,39 EP Energy Trading 3,31 Bohemia Energy 3,31 Lumius 3,08 Amper Market 2,95 Veolia Komodity ČR 2,50 Alpiq Energy 1,20 Slovenské elektrárne 1,12 Energie ČS 11,62 ostatní

ZDROJ: OTE

Podíl na trhu dodávek plynu (údaje za rok 2018, v %)

30,15 innogy Energie 13,24 Pražská plynárenská 10,69 Skupina ČEZ 9,81 E. ON Energie 6,59 Wingas 3,82 Bohemia Energy 3,77 Lama energy 3,03 Lumius 3,02 SPP CZ 2,71 EP Energy Trading 2,14 MND 1,60 VNG Energie Czech 1,41 Veolia Komodity ČR 1,32 Centropol Energy 6,70 ostatní

ZDROJ: OTE Pokud za hranici úspěchu označíme dosažení aspoň jednoprocentního tržního podílu, tak na trhu s elektřinou nalezneme 13 silnějších hráčů.

bitcoin_skoleni

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?