Menu Zavřít

Na výši nájmů si stěžuje polovina Pražanů s nižší mzdou. Na bydlení dají až 40 procent příjmu

29. 8. 2018
Autor: Tomáš Novák/Euro

Na drahé nájmy si stěžuje více než polovina lidí s nižšími příjmy z Prahy. Z pracovníků z ostatních měst považuje výši nájmů za problém pouze čtvrtina. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury STEM/MARK. Pražané s nižší mzdou dají podle průzkumu na bydlení přes 40 procent měsíčního příjmu, kdežto lidé z ostatních měst asi třetinu.

Jak Pražané, tak obyvatelé ostatních měst si v průzkumu nejčastěji stěžovali na parkování. Za problém ho označily v Praze i dalších městech asi dvě třetiny lidí. Pro Pražany byly ale těsně za parkováním druhým největším problémem drahé nájmy, které pokládá za problematické 55 procent z nich. V ostatních městech je druhým nejpalčivějším problémem dopravní situace, kterou označilo za problematickou 46 procent lidí. Výše nájmů skončila u mimopražských až na třetím místě, za problém ji považuje jen 24 procent z nich.

Obyvatelé Prahy se také ve srovnání s lidmi z jiných měst častěji potýkají s dostupností bytů. Za problém ji považuje 30 procent Pražanů, zatímco v ostatních městech si na dostupnost bytů stěžuje 17 procent lidí. Dvě pětiny Pražanů by podle průzkumu byly kvůli problémům s cenou a dostupností bydlení ochotny uvažovat o hledání práce mimo Prahu.

Průzkumu, který se konal v červenci, se zúčastnilo 631 zástupců vybraných skupin - mladých lidí, seniorů a nízkopříjmových profesí, jako jsou zdravotní sestry, řidiči MHD, hasiči, policisté nebo učitelé.

MM25_AI

Přečtěte si komentář: Regulace hypoték - před půstem hostina?

Makrooko Miroslava Zámečníka

Dále čtěte:

Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov

Nové byty v Praze znovu zdražily. Cena za metr čtvereční překonala 100 tisíc

V Česku startuje první fond investující do nájmů. Chce koupit nemovitosti za miliardu

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet


  • Našli jste v článku chybu?