Ovlivnily výuku dětí ve školách, akcelerovaly další přesun maloobchodních útrat z kamenných obchodů do e-commerce, převrátily pracovní návyky většiny kancelářských profesí (o čemž jsme nedávno psali v Euru) a také změnily náš přístup k pokrmům v restauracích (o čemž jsme v Euru psali ještě častěji).
Změna směrem k hospodám, barům, kavárnám a dalším podnikům se netýkala jen jídla, ale i nemožnosti dát si kávu, drink nebo třeba zajít si s kamarády na „na jedno“. Samozřejmě část osazenstva lokálů by doktor Nešpor – oprávněně – označil za závislé, ale klasická česká hospoda prostě patří k běžnému životu v naší zemi. A většina lidí vnímá hostinec především jako místo pro setkávání se s blízkými lidmi či obchodními partnery než jako prostor, kde po pár žejdlících zapomene na vlastní strasti.
Absence sociálního kontaktu, kterou přinesly zavřené restaurace a lokály, se projevila zejména v nižších společenských třídách, ale ruku na srdce: kdo z vás se netěší, až vyrazí s přáteli na kávu nebo něco jiného, co mu udělá radost?
Stejně pozitivně lze hodnotit znovuotevření kadeřnictví či sportovišť; je prokázáno, že péče o tělo se pozitivně projevuje i na duši dotyčných. A to je věc, kterou my všichni po skutečně složitém roce potřebujeme. Rozhodně víc než hromadu dárků pod vánočním stromečkem, kvůli čemuž část národa volala po zmírnění opatření.
Když sleduji čísla nově pozitivně testovaných, která se drží kolem pěti tisíc lidí denně, rozhodně bych volil bezpečnější formu trávení adventu, než se mačkat ve frontách před obchody. Nakonec stejně jako byl zvláštní celý rok 2020, může být jiný i Ježíšek. Letošní rok ukázal, jak zbytečné je lpění na hmotných statcích v době, kdy se nemůžete vídat s rodiči, přáteli nebo si jen jít zaplavat. Mít možnost ťuknout si s blízkými „na zdraví“ je víc než jakákoli hmotná věc.
Chtěl bych vám touto formou poděkovat za náklonnost, kterou jste Euru projevovali jak v roce 2020, tak v předchozích 22 letech existence nejlepšího ekonomického týdeníku v zemi. Alespoň virtuálně vám připíjím na zdraví a přeji vše dobré.
O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz